Gündem

Otopark’ı Kullanan Herkesi İlgilendiriyor! Karar Resmi Gazetede Yayınlandı!

Milyonlarca araç sahibi otoparklara park etmenin rahatlığından faydalanıyor. Ancak otoparklara ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir karar aldı. Karar tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor. Yeni yönetmelik resmi gazetede yayınlandı. İşte otoparkı kullanan herkesi ilgilendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan kararın detayları…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kararı

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte şu ifadelere yer verildi:

“Afetlere hazırlık kapsamında riskli yapı tespiti yapılarak yıkılan yapıların bulunduğu 250 metrekare ve daha küçük parsellerde yapılacak olan ve otopark ihtiyacı karşılanmadığı tespit edilen yeni yapılara ilişkin yapı ruhsatı başvuruları, otopark bedelinin yüzde 25’inin müracaat sırasında ödenmesi kaydı ile karşılanır. Bu yapılara ait otopark yerleri bölge otoparkından karşılanacak şekilde idarelerce planlanır.

Bu yapıların, bölge otoparkları yapılıp yer tahsisi yapılmadan önce tamamlanmaları halinde otopark ihtiyacı, mesafe koşulu olmadan varsa genel otoparklardan veya gerekli yatay ve düşey işaretlemeler yapılmak suretiyle yol boyu otoparkı, cep otoparkı gibi yöntemlerle mümkün olan en yakın mesafede parklanma düzeni şeklinde geçici olarak idaresince sağlanır ve bu husus belirtilmek suretiyle yapı kullanma izin belgesi verilir.”

İlgili Makaleler