Gündem

Öyle Bir Hamle Geldi Ki; Akıllara Zarar! Akaryakıttan ÖTV ve KDV Kalktı Mı? İşte Güncel Akaryakıt Fiyatları!

Bir süredir devam eden brent petrolün varil fiyatındaki hareketlilik, akaryakıt tabelalarında inişli çıkışlı bir seyir oluşmasına neden oldu. Türkiye’de brent petrolün varil fiyatındaki hareketliliğe bir de dolar kurundaki yükseliş eklenince benzin ve motorin yani mazot fiyatlarındaki yükseliş kaçınılmaz oldu. 19 Mayıs 2022 tarihinde gelen zammın ardından masaya yatırılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) indiriminde ise, her şey netlik kazandı.

Özellikle ocak ayından bu yana artış halinde seyretmesi nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine aldığı konulardan biri olan akaryakıtta ÖTV ve KDV indirimi, son zamanlarda vatandaşları meraklandıran gündem maddelerinden biri oldu. ÖTV ve KDV indirimi üzerine ilgili komisyonun çalışmaları devam ederken; geçtiğimiz gün benzine gelen o indirim haberi ile vatandaşlar biraz da olsa rahat bir nefes almaya başladı.

Akaryakıtta ÖTV ve KDV İndirimi Masada

Bir süredir konuşulmasına rağmen herhangi bir girişimin bulunmadığı konulardan biri olan akaryakıtta ÖTV ve KDV indirimi için ilk hamle TBMM 27. Dönem Ağrı Milletvekili Abdullah Koç’tan geldi. TBMM’nin konuyla ilgili komisyonuna akaryakıtta ÖTV ve KDV indirimi yapılması ile ilgili önerge veren Abdullah Koç, çalışmaların takipçileri olacağını da belirtti. Henüz konuyla ilgili önerge komisyondan çıkıp, TBMM’ye gelmemişken, söz konusu akaryakıt indiriminin en az 5 TL’lik bir fark yaratacağı da konuşulmaya başlandı. Ancak, bu farkın tabelalara yansıdığında şirketlerin yüzde 25’lik bir zarar edecek olması önergenin geçip geçmeyeceği konusunda kafaları bir hayli karıştırdı. Nasıl bir formül izleneceğinin ise, komisyonun incelemesinin ardından belli olacağı öğrenildi.

En Son Benzine 1,02 TL İndirim Geldi

Bir süredir zam haberlerine alışan vatandaşa geçtiğimiz gün akaryakıt fiyatlarından müjdeli bir haber geldi ve benzin 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü itibariyle 1,02 TL’lik bir indirime girdi. Bu indirimin ardından İstanbul Anadolu yakasında 22,85 TL olan benzin, İstanbul Avrupa yakasında 22,84 TL; Ankara’da 22,9 TL; İzmir’de ise 22,96 TL’ye kadar düştü. Motorin ve LPG fiyatlarında bir değişim yaşanmazken, motorin İstanbul Anadolu yakasında 22,09 TL; İstanbul Avrupa yakasında 22,07 TL; Ankara’da 22,18 TL; İzmir’de ise 22,19 TL olarak tabeladaki değerini korudu. Öte yandan LPG ise, İstanbul Anadolu yakasında 11,24 TL; İstanbul Avrupa yakasında 11,43 TL; Ankara’da 11,47 TL; İzmir’de ise 11,18 TL bandında seyretmeye bugün de devam etti.

İlgili Makaleler