Gündem

Özel okullar açılacak mı? Validen özel okul açıklaması!

Türkiye’de corona virüsü sonrası okulların durumu en çok tartışılan konulardan biri. Çocuklarını özel okula gönderen vatandaşlar, okulların açılma tarihini merak ediyorlar. Erzurum Valisi Okay Memiş, ildeki özel okullar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Memiş tarafından yapılan açıklamada, "Eğitim-öğretim hayatının başlaması gerekiyor. Bizler tedbirleri alıp kontrolleri yaptığımıza inanırsak, 'açabilirsiniz' diyeceğiz ama risk görürsek bunu erteleyeceğiz." İfadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelgeye göre; 31 Ağustos 2020 tarihinde okullar açılacak. Çocuklarını özel okullara gönderen vatandaşlar da öğrencilerin okullara ne zaman başlayacağını merak ediyor. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklama isteyen özel okulların 15 Ağustos tarihinde faaliyete başlayabileceğini bildirmişti. Bugün ise Erzurum Valisi Okay Memiş, ildeki okulların açılması hakkında, “Eğitim-öğretim hayatının başlaması gerekiyor. Bizler tedbirleri alıp kontrolleri yaptığımıza inanırsak, ‘açabilirsiniz’ diyeceğiz ama risk görürsek bunu erteleyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Okulların ne zaman açılacağı konusunda değerlendirme yapacağız

Memiş tarafından yapılan açıklamalarda, “Valilik olarak özel okulların ne zaman açılacağı konusunda değerlendirme yapacağız. Mutlaka özel okullar yüzde yüz açılacak diyemeyiz. Pandeminin durumuna göre hareket edeceğiz. Özel okulların durumunu da anlıyoruz. Arkadaşlarımızla değerlendireceğiz. Ona göre karar vereceğiz. Teneffüsü var, yemeği var, servisi var. Bir öğrencinin virüs kapması demek, 300 kişilik okulun 300’üne yayılması demek. Onlardan da evlere bulaşması demek. Bunların hepsini değerlendiriyoruz. Eğitim-öğretim hayatının başlaması gerekiyor. Bizler tedbirleri alıp kontrolleri yaptığımıza inanırsak, ‘açabilirsiniz’ diyeceğiz ama risk görürsek bunu erteleyeceğiz.” denildi.

Düğün salonlarına habersiz denetim yapılacak

Vali Memiş ildeki vaka artışlarına da değindiği açıklamalarında denetlemelerin sıkılaştırılacağının altını çizerek, “Düğün salonlarına yönelik habersiz denetimler gerçekleştirilmeye başlanacak. Maskeyi takıp, sosyal mesafe kuralına ve hijyen kurallarına uyacağız. Bu mücadeleyi yeniden hep beraber yürüteceğiz. Kurallara uyan bütün ‘dadaş’ kardeşlerime ve vatandaşlara çok teşekkür ediyorum. Denetimlerde kurallara uymaya devam etmemiz gerektiğini söylüyoruz. Riskin büyük olduğunu eğer kurallara dikkat etmezsek ölüm vakaların yaşandığını ve yaşanabileceğini ifade etmek istiyoruz. Bu işin yaşlısı, genci yok. Virüs dikkat etmeyen herkese bulaşıyor.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler