Ekonomi

Özgür Kaya Hesapladı; Memur ve Emekli Zammı İçin Temmuz’u Beklemeye Gerek Kalmadı! İşte SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı Maaş Zammı Rakamları…

Temmuz ayında açıklanacak olan altı aylık enflasyon ile birlikte alacakları zam da kesinleşecek olan memur ve memur emeklileri ile işçi (SSK) ve Bağ-Kur emeklileri için geri sayım başladı. Açıklanan beş aylık enflasyon rakamlarından yola çıkan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya ise, memur ve memur emeklileri ile işçi ve Bağ-Kur emeklilerin alacağı zammı hesapladı.

Geçtiğimiz gün Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 5 aylık enflasyon verisini yüzde 34,69 olarak duyurdu. Bunun ardından harekete geçen Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, konuya ilişkin hesaplamalarını CNN Türk’te kamuoyu ile paylaştı.

Uzman Özgür Kaya, Temmuz Zammına İlişkin Konuştu

CNN Türk canlı yayınında memur ve memur emeklileri ile işçi (SSK) ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağa zamma ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, şu an itibariyle söz konusu zammı alacak olan kesimin maaşlarını ve zam yüzdelerini tek tek hesapladı. Uzman Özgür Kaya’nın konuya ilişkin açıklamalarında; “Memur ve memur emeklileri, işçi ve Bağ-Kur emeklileri diye ayırmak lazım. Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme gereği 2022 yılının 2. 6 ayına yönelik yüzde 7’lik zamları ceplerinde. Mayıs ayında enflasyon geldi” ifadeleri yer aldı. Ardından rakamları veren Özgür Kaya, hem memur ve memur emeklilerinin hem de işçi ve Bağ-Kur emeklilerin ulaştığı zam seviyesini hesapladı.

Şimdiden yüzde 34,69 Zam Garantilendi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı beş aylık enflasyon doğrultusunda memur ve memur emeklileri ile işçi (SSK) ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağa zamma ilişkin hesaplamalar yapan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, “Buradan yüzde 7’yi düştükten sonra kalan rakamı memur ve memur emeklileri için ilave edeceğiz. O rakam da aşağı yukarı 34.69’a gelmiş oluyor. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinde ise 2022 yılının 1.6 aylık dönemine ilişkin gelecek enflasyona bakılacak. Enflasyon rakamına baktığımızda mayıs ayında yüzde 34.69 oldu. Haziran ayında tahmini olarak aylık yüzde 3 enflasyon rakamı bekleniyor. Bunu da ilave ettiğimizde yüzde 37-38 seviyelerinde bir enflasyon rakamı çıkmış olacak. Bu da maaşlara yansıtılmış olacak” ifadelerini kullandı. Ardından maaş zammı için net bir tarih veren Uzman Özgür Kaya; “İşçilere baktığımızda ise 2 bin öncesi işçi emeklisinin de en düşük emekli maaşı 3 bin 293 lira, bu da enflasyon rakamını ilave ettiğimizde 4 bin 435 liraya yükselmiş olacak. Bağ-Kurlunun en düşük maaşı 2 bin 500 lira bu da 3 bin 367 liraya yükselmiş olacak. Bunun üzerine haziran ayı enflasyonunun eklenmesi gerekiyor. 4 Temmuz’da TÜİK haziran ayı enflasyonunu açıkladığında maaşlar da belirlenmiş olacak diyebiliriz” diyerek, açıklamalarını noktaladı.

İlgili Makaleler