Gündem

Pandemi İzolasyon Takip Projesi Kapsamında İlk Mesajlar Gönderildi!

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve corona virüs salgınının yayılmasını engellemek amacıyla sosyal izolasyona teşvik eden "Pandemi İzolasyon Takip Projesi" kullanılmaya başlandı. İzolasyon kurallarına uymayıp evden ayrılanların telefonuna mesajlar gönderiliyor ve bu sayede uyarılara devam ediliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüs (Covid-19) ile mücadele çerçevesinde alınan tedbirlere bir yenisinin ekleneceğini ve bunun da evde karantina altında olan hastaların izolasyonunu takip eden bir dijital yöntem olacağını belirtmişti.  Bakanlık tarafından hazırlanan izolasyon takip uygulaması “Pandemi İzolasyon Takip Projesi”, bugün devreye sokuldu. İzolasyon kurallarına uymayıp evden ayrılan insanların telefonlarına, “İzolasyon bölgenizin dışına çıktığınız tespit edildi. Herkesin iyiliği için lüften evinizde kalmaya devam edin” mesajı gönderildi.

EMNİYET EKİPLERİ MÜDAHALE EDECEK

Bugün gönderilen mesajın, corona virüs testleri pozitif çıkanların ve onlarla temas halinde olanların haricinde, kronik rahatsızlığı olan vatandaşların da telefonlarına da gönderildiği açıklandı. Eğer gönderilen mesaja uyup evlerine dönmezlerse emniyet birimlerince olaya müdahale edileceği ve gerekli yaptırımların sağlanacağı duyuruldu. Buna ek olarak da yol kontrolünde görevli ekipler de vatandaşların bilgilerine ulaşarak izolasyon kuralına uyup uymadıklarını kontrol edebilecek.

SALGIN SONA ERDİĞİNDE UYGULAMA İMHA EDİLECEK

Uygulama, Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin ortaklaşa çalışmasıyla ve bütün kanuni gerekliliklere uygun olarak hayata geçirildi. Uygulama sayesinde corona virüs testi pozitif çıkanların, onların yakınlarının ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların izolasyonu sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilecek.

Corona virüs (Covid-19) ile mücadele çerçevesinde önemli bir role sahip olacak uygulama ile virüs bulaşma riski azaltılmak için uğraşılacak. Bu sayede, karantina uygulaması altındaki kişilerin hareketleri kontrol edilecek ve virüsün sıçraması engellenecek. Başka ülkelerde de bu tip teknoloji destekli tedbirler sayesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Uygulama sayesinde elde edilen veriler, başka hiçbir şey için kullanılmayacak ve salgın sona erdiğinde uygulama imha edilecek.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir