EkonomiKamu Haberleri

Patronlar corona virüsü sürecinde işçi çıkarmayacak!

Türkiye corona virüsü salgını sürecinde önemli kararlar alıyor. Virüsün yayılmasına yönelik alınan tedbirlerin yanı sıra, vatandaşın ekonomik olarak olumsuz etkilenmesinin de önüne geçilmeye çalışıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Bu süreçte istihdamın korunmasını merkeze aldık" sözlerine büyük işletme ve fabrikaların patronlarından destek geldi. Patronlar bu süreçte işçi çıkarmayacaklarını dile getirdiler.

Covid-19 salgını neredeyse tüm dünyaya yayıldı. Birçok ülkede vaka ve ölüm sayısı binleri bulan salgın, sadece sağlık anlamında değil ekonomik anlamda da ülkeleri olumsuz etkiliyor. Türkiye’de bu sürecin en az zararla atlatılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tarafından ekonomik tedbir kararları açıklanmıştı. Erdoğan evde kal çağrısı yaptığı vatandaşlara bu süreçte istihdamı korumak için çalıştıklarını da belirtmişti. Erdoğan’a destek büyük işletme ve fabrikaların patronlarından geldi. Zorlu Holding ve Yeşim Tekstil, mevcut istihdamı koruyarak ekonomiye destek vermek olduğunu söyleyen patronlar işçi çıkarmama sözü verdi.

Önceliğimiz istihdamı korumak

Zorlu Holding yetkililerinden Ahmet Zorlu Sabah’a yeptığı açıklamalarda, “Ülke olarak olağanüstü günlerden geçiyoruz. Bu süreçte iş dünyasının temsilcileri olarak hepimizin üstüne düşen sorumluluklar var. Önceliğimiz istihdamımızı korumak. Her patronun yapması gereken önce çalışanına sahip çıkmaktır. Bu nedenle 80 bini bulan istihdam ağımızla büyük bir dayanışma içinde çalışıyoruz. Götürebildiğimiz kadar kesinlikle istihdam zincirimizi bozmadan devam etmek istiyoruz. Hiçbir arkadaşımızla yolumuzu ayırma lüksümüz yok.” İfadelerini kullandı.

Amacımız bu süreçte kapasite kaybetmemek

Yeşim Tekstil’den yetkili Şenol Şankaya ise, “FASON çalışanlarımızla birlikte bu sayı 11 bin kişilik bir aileyiz. Elimizden geldiğince, gücümüzün yettiği kadar işçi çıkarmayacağız. Öyle bir planımız da düşüncemiz yok. Devletimizin istihdamın korunması amacıyla verdiği destekler önemli. 1 milyon kişiye istihdam yaratan bir sektör olarak amacımız bu sıkıntılı süreçte kapasite kaybetmemek. Piyasa açıldığında talebe en hızlı yanıt verecek ülke olacağız. “ dedi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir