Gündem

Pazar Günü 4 Saatliğine Dışarı Çıkacak 65 Yaş ve Üstü Vatandaşlara Hatırlatmalar

Covid-19 salgınını en kısa sürede kontrol altına almak için 21 Mart'tan bu yana 65 yaş ve üstü vatandaşlara getirilen sokağa çıkma yasağından sonra önümüzdeki pazar günü dışarı çıkabilecekleri aktarıldı. Uzun süredir evden çıkmayan 65 yaş ve üstü vatandaşlara ve özellikle kronik rahatsızlığı bulunanların uyması gereken tedbirler açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yaşananları Covid-19 salgını olarak nitelendirdi ve Türkiye’de de ilk vaka 10 Mart’ta tespit edildi. İlk vakadan 11 gün sonra yani 21 Mart’ta da İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınladı ve 65 yaş ve üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi. Geçen gün alınan yeni kararda ise 65 yaş üstü vatandaşların önümüzdeki pazar günü 4 saatlik bir zaman diliminde dışarı çıkabilecekleri duyuruldu.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fak. Öğr. Üy. Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Servet Kayhan ise uzun bir zamandan sonra dışarı çıkabilecek 65 yaş ve üstü vatandaşları bazı konularda uyardı.

112, 155 VE 156’YI ARAYARAK REFAKATÇİ İSTENEBİLİR

Yürümekte zorlanan ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların, yanlarında biri olmadan dışarı çıkmaması gerektiğini ve eğer eşlik edecek kimse yoksa 112, 155 ve 156’yı arayarak Vefa Sosyal Destek Gruplarından yardım talebinde bulunabileceklerini anımsattı. Prof. Dr. Kayhan, “Bu nedenle sokağa çıkacak olan 65 yaş üstü kişilerin mutlaka koruyucu maskelerini takmaları gerekiyor. Bu maskenin ağzı ve burnu çok iyi kavraması gerekiyor. Hasta kişilerin damlacıklarının bulaştığı materyallerden kaynaklı bulaş riskine karşı da mümkünse eldivenlerini de takmalarında fayda var” şeklinde sözlerini dile getirdi.

EVE YÜRÜYÜŞ MESAFESİNDE KALINMALI

Prof. Dr. Servet Kayhan, uzun bir süreden sonra pazar günü dışarı çıkabilecek 65 yaş ve üstü bireyler için de şu hatırlatmalarda bulundu:

“Mümkün mertebe kalabalık ortamlarda bulunmamalarını öneririm. Yemek yeme işini de evde yapsalar daha iyi olur. Yanlarına sularını alabilirler. Uzun süre hareketsiz kalındığı için kaslarda erimeler olabilir, dışarı çıkmadan önce ve ardından yeniden evde kalınacak dönem de dahil olmak üzere gün içerisinde mümkünse yarım saat hafif egzersizler yapmalarını öneriyoruz. Toplu taşıma kullanımını da önermiyoruz. Ev çevresinde yürüyüş mesafesinde kalınmalı ve yürüyüş yapılabilecek alanlara gidilip dönülmeli.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler