Gündem

Peş Peşe Açıklamalar Yapıldı ! Salgın Nedeniyle 4 Şehirde Yasak Başladı

Son dönemlerde artan corona virüsü vaka sayıları nedeniyle bazı illerimizden çok önemli kararlar alındı. 4 ilimizin valiliğinden açıklama yapıldı ve açıklama kapsamında bugünden itibaren yasakların başladığı belirtildi.

4 ilimizin valiliği tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada son zamanlarda artan corona virüsü vaka sayıları nedeniyle yeni yasakların başladığı belirtildi. Valilikler tarafından artan vaka sayılarının önünü kesebilmek adına yeni karar alındı.

YASAK OLAN İLLER

Söz konusu yasaklar ise Şanlıurfa, Kayseri, Mersin ve Konya illeri için geçerli olacak. Bu illerin Valilikleri tarafından bu konu hakkında önemli açıklamalar yapıldı.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada vaka sayıların artması sebebiyle, taziyelerin yasaklandığı belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“İlimizde son zamanlarda vaka artışlarına neden olduğu tespit edilen taziyeler ile ilgili olarak, ilimizde son dönemlerde arttan vaka sayılarını kontrol edebilmek amacıyla gerek taziye evleri, köy odaları ve benzeri ortak alanlarda gerekse evlerde taziyelerin yapılmamasına, cami görevlilerince cenaze sahiplerine duyuru yapılıp bilgi verilmesine ve kurallara uyulmayan taziyelerin kolluk kuvvetlerine bildirilmesine, konu ile ilgili kolluk kuvvetlerince her türlü tedbirin alınmasına karar verildi”

KAYSERİ

Kayseri İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı yapıldığı ve kararlar duyuruldu. Söz konusu açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23’üncü maddesine istinaden 30/07/2020 tarihinde saat 21:30’da, Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve ‘Corona virüsü (COVID-19)’ salgın hastalığı ile ilgili aşağıda yer alan gündem maddesine yönelik ilimizde alınacak tedbirleri görüşmek üzere İl Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin iştiraki ile toplanmıştır.
Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde corona virüsü salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için tedbirlere riayet edilmesinin elzem olduğunu, gelinen aşamada erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinin ön plana çıktığı ve alınacak tedbirlerin de bu önceliklere göre şekillendirileceği yeni bir döneme girildiği, bu yeni dönemde yürütülecek faaliyetlerde rehberlik, ikna edicilik ve caydırıcılık ilkelerinin önem kazandığı İçişleri Bakanlığı’nın 30.07.2020 tarihli ve E.12682 sayılı genelgesi ile bildirilmiştir.

Bu kapsamda; ilimiz genelinde taziye evlerinde, evlerde, açık alanlarda taziye yapılmasının yasaklanmasına, yukarıda alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir”

MERSİN

Mersin Valiliği tarafından yapılan açıklamada da yasak uygulanacğaı belirtildi ve şöyle denildi:

“Toplu taziye uygulamasının olduğu durumlarda, taziye evlerinde, evlerde ve açık alanlarda taziye yapılmaması İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin oy birliğiyle kabul edilmiştir”

KONYA

Bir yasak kararı da Konya Valiliği tarafından duyuruldu. Valilik tarafından yapılan açıklamada toplu taziye uygulamasının taziye evlerinde, evlerin açık alanlarında yapılmaması Hıfzıssıhha Kurulu tarafından karar alındığı belirtildi. Bu karar il genelinde geçerli olacak.

İlgili Makaleler