Gündem

Piyasalar Hareketlendi ! İkinci El Araba Alacaklar Dikkat ! Mahkeme Emsal Karar Verdi

İzmir'de, galericinin 'hasarsız' sözüne güvenerek, ekspertiz raporu almadan ikinci el otomobil satın alan B.Ö. araç hasarlı çıkınca mahkemeye başvurdu. Bu hukuk mücadelesinde mahkeme emsal bir karar verdi.

İzmir’de yaşayan B.Ö. adlı kadın, bir galeride, 325 bin liraya satışa sunulan ikinci el otomobile alıcı oldu. Satışta galerici aracın hasarsız olduğunu ifade etti ve kadın da ekspertiz raporu almadan aracı satın aldı. 14 ay sonra otomobili satmak istedi. Satış sırasında alıcı yaptırdığı ekspertiz incelemesi sonucunda aracın 45 bin liraya mal olacak hasarı olduğu ortaya çıktı.

B.Ö. de avukatı Alperen Cihan Çetinkaya aracılığıyla İzmir Sulh Hukuk Mahkemesi’ne tespit ve tazminat davası açtı ve mahkeme kadını haklı bularak galericinin satışı yaparken araçla ilgili bilgilendirme yapması gerektiğini zararın karşılanması gerektiğine karar verdi.

“TÜKETİCİ MAHKEMESİNE TAŞIDIK”

Avukat Alperen Cihan Çetinkaya konu hakkında açıklamalarda bulundu. Çetinkaya açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Müvekkilimiz 2019 yılında galeriden ikinci el bir araç beğeniyor. Aracı alırken galericiyle yaptığı sohbette otomobilin herhangi bir hasar kaydının olup olmadığını soruyor. Galerici ise olmadığını belirtiyor. Müvekkilim güven esasına göre hayat süren birisi. ‘Ben bunu ekspere götürmeyeceğim. Sözünüze güveniyorum. Eğer bu şartlar altındaysa ben bu aracı alıyorum’ diyor. Lüks otomobili 325 bin liraya alıp, kullanıyor. Aradan 9-10 ay geçtikten sonra birisiyle anlaşarak, aracı satmaya karar veriyor. Yeni satın alacak kişi aracı ekspere göstermek istiyor. Yapılan kontrolde ön kaput daha önceden değiştirildiği, araçta boya olduğu ortaya çıkıyor. Daha sonra müvekkilimiz bize ulaştı. Bunun üzerine Sulh Hukuk Mahkemesine tespit davası açtık. Bu tespit davasında aracın 325 bin değerindeki aracın aslında 280 bin lira olduğu anlaşıldı. Bunu daha sonra tüketici mahkemesine taşıdık”

“EMSAL NİTELİĞİ BULUNUYOR”

Ayrıca Avukat Çetinkaya açıklamalarında mahkemenin galericinin 45 bin lira tazminat ödemesine hükmettiğini belirterek şöyle devam etti:

“Mahkeme, satıcının tüketiciye karşı dürüst olması gerektiğine, alıcının tüketici olması nedeniyle herhangi bir eksper kaydı ya da tramere götürme zorunluluğunun bulunmadığını, böyle bir kanun maddesinin olmadığını belirtti. Bunun devamında müvekkilimiz lehine karar verdi. Ve 45 bin lira tazminata hükmetti. Bunun emsal niteliği şöyle; Bu işi tamamen ticaret olarak yapan kişilerle tüketiciler arasında yapılan satışlarda emsal niteliği bulunuyor.”

“DÜZGÜN ESNAF DAHA ÇOK İŞ YAPAR”

Galerici Mustafa Söylemez ise mahkemenin verdiği bu kararı değerlendirdi. Söylemez kararı değerlendirerek “Ekspertiz yaptırmadan aracını alan bir müşteri yarın bir sorunla karşılaşırsa, müşteri haklıdır. Esnaf, malın bir ayıbı varsa gizlememeli, mutlaka belirtmeli. Ayıplı malı gizleyen esnaf, daimi iş yapamaz. Düzgün esnaf daha çok iş yapar” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler