Ekonomi

Piyasaların Ustası İslam Memiş’ten FED’in Faiz Kararı Sonrası İlk Değerlendirme Geldi: “Dolar Ancak O Seviyedeyken Alınmalı!”

Yatırımlara ilişkin yaptığı tahliller ile popüler hale gelen piyasa uzmanlarından biri olan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, geçtiğimiz günlerde Amerikan Merkez Bankası FED’in aldığı bu yılın dördüncü faiz kararının piyasalara olan etkisini değerlendirdi.

Değerlendirmeleri esnasında altın ve doların gidişatına da değinen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, kendi yatırımlarını TL’ye çevirdiğini belirterek, doların yeniden alım seviyesini açıkladı.

İslam Memiş, FED’in Yeni Faiz Kararını Değerlendirdi

FED’in yeni yaptığı 75 baz puanlık faiz artırımını değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş; “Geniş bir ekonomik paketin hazırlandığını düşünüyorum. Teknik anlamda yukarıya doğru hareketler var ama FED’in hamlelerine göre hem yurt dışında hem yurt içinde yönü belli olacaktır. Her ne kadar dolarda 17.80, gram altında 1050 lira seviyesini bekliyor olsam da TL pozisyonu aldım, kendime bir iki ay süre verdim. Tekrar aşağı yönlü hareketler yaşanması halinde tekrar varlıklarımı yerine koyacağımı söyleyebilirim. Yüksek bir tansiyon gözlemliyorum. Küresel piyasalar FED’in 75 baz puan artışını fiyatlıyor. Merkez Bankaları dünyada faiz artırarak enflasyonu dizginlemeye çalışıyor ama ben başarılı olacaklarını düşünmüyorum. FED bu süreçten sonra makas değiştirebilir. Faiz artırmak yerine farklı enstrümanlar deneyebilir. 2023 yılında tablo çok farklı olur, bu yıl faiz artırımları olurken 2023’te tam tersi olur” diye konuştu.

İslam Memiş, Doların Alım Seviyesini Açıkladı

Özellikle küçük yatırımcı için sık sık tahminlerde ve tavsiyelerde bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, doların alınması gerektiği seviyeyi açıkladı. İslam Memiş, konuya ilişkin açıklamalarında; “17 lira seviyesinin üzerinde dolar almayacağım. Gram altında 1020 seviyesinin üzerinde almayacağım, Gram gümüşü 12 lira seviyesinin üzerinde almayacağım. Aşağı yönlü hareketler yaşandığı zaman alım pozisyonları yaparım. Ben yatırımlarımı satıp TL’ye döndüğümde dolar 17.20 TL’ydi. Gram altın 1022 liraydı. Gümüşün gram fiyatı ise 12.04 liraydı. Varlıklarımı sattım ama düşüş iddiamı da sürdürüyorum. Kısa vadede teknik olarak bir düzelmeye ihtiyaç var” diye konuştu. Ardından doların güncel seviyesini değerlendiren Memiş; “Dolar endeksi 105 seviyesinde. FED’den şahin tonda bir açıklama beklemiyorum. Güvercin tonda konuşan bir FED Başkanı Powell’ın karşımızda olacağını düşünüyorum. Bu da dolar endeksinin hafif gerilemesine, bizim gibi gelişen ülkelerde de doların gerilemesine neden olabilir. Önümüzdeki aylarda enflasyon zaten mevsimsel nedenden dolayı hafif düşüşe geçecektir. Para daha hızlı dönmeye başladı dünyada, bu da enflasyonun düşüşünü etkileyecek pozitif bir etken diye düşünüyorum” sözlerini değerlendirmelere ekledi. Son olarak Memiş, “Petrol 125 dolar üzerinde tutunamıyor. Biden’ın Suudi Arabistan’la bir toplantısı var. Muhtemelen petrol fiyatlarını kısa vadede de olsa geriye çekmekle ilgili bir planları olacaktır. Dolayısıyla 116 dolar destek seviyesine gerileyeceğini düşünüyorum” sözleriyle petrol piyasalarını da değerlendirdi.

İlgili Makaleler