Gündem

Plazma Tedavisi Çin’den Sonra Tüm Dünyada İlk Kez Malatya’da Uygulandı!

Çin'de yapılan uygulamadan sonra dünya üzerinde corona virüse (Covid-19) karşı plazma tedavisi, ilk defa Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yapıldı. Corona virüsü yenmede yüzde 80 başarı gösteren yöntem için corona virüs teşhis edildikten sonra iyileşip taburcu edilen eski hastalardan, corona virüs tedavisi süren kişilere tedavi için plazma bağışlaması talep ediliyor.

Başlangıç noktası Çin’in Wuhan kentinde başlayan ama sonrasında tüm dünyaya yayılan corona virüs nedeniyle Malatya’da yaşayan 60’tan fazla vatandaşın corona virüs testi pozitif çıktı. Hemen ardından, testi pozitif çıkan vatandaşlar, Hasan Çalık Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavilerine başlandı.

Corona virüse karşı hayata geçirilen plazma tedavisi, ilk kez Çin’de ugulandı ve Çin’den sonra tüm dünyada ilk kez İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde kullanılmaya başladı. Corona virüs tedavisi bitip taburcu olan hastalardan 14 gün sonra alınan plazmalar, tedavisi hala devam eden hastalara verilmesiyle başarı sağlandı. İlk olarak dün gece tedavisi tamamlanıp taburcu olan hastadan alınan plazma, tedavisi süren hastaya nakledildi ve iki ila üç gün içerisinde tedavinin yüzde 80 başarı sağlaması beklenen yöntemin Türkiye’deki bütün aferez merkezlerinde kullanılması talimatı verildi.

EN ETKİLİ TEDAVİ YÖNTEMİ

Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli ve Aferez Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, Çin’den sonra ilk defa bu yöntemi Covid-19 evre-4 olan ve durumu ağırlaşan hastada kullandıklarından bahsederek, “Şu an durumu stabil. Tabii ki bulguların anlaşılabilmesi için 48-72 saat süreye ihtiyaç var. Bu süreyi bekliyoruz. Bu tedavi ilk defa Çin’de uygulandı. Çin’den sonra bütün dünyada ilk defa Türkiye’de İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde kullanılmaya başladı. Bu tedavi içerisinde iyileşmiş hastalardaki bulunan antikorların bu hastalığı geçiren hastalara verilerek onları iyileştirmesi planlanıyor. Bu tedavi aslında modern aşının atası olarak kabul ediliyor.”

“Aşı bulununcaya kadar bu hastaların özellikle yoğun bakımda ve entübe olmuş şu anda Türkiye’de yaklaşık 2 bin 400 tane bu tip hastamız var. Bunların tedavisinde kullanılacak. Fiyat maliyeti ve etkinliği en üst düzeyde olan bir tedavi. Bir tane hastamızdan yaklaşık 50 dakikada 800-900 cc plazma toplayabiliyoruz. Bu topladığımız plazmayı ilk olarak 400 cc yükleme dozu olarak ilk planda veriyoruz. Bundan sonra da bu hastamıza 200 cc olarak haftalık dozlarda devam ediyoruz. Bu tedavi ilk defa dediğim gibi; dünyada ilk Çin’de uygulandı ve yoğun bakımdaki çok zor durumdaki ölümle mücadele eden hastalarda yüzde 80 başarı elde edildi ve hastalar yüzde 80 oranında şifa ile taburcu oldu. O yüzden Kovid-19 enfeksiyonunda günümüzde şu ana kadar kanıtlanmış standart bir tedavi yok bunu tüm dünya biliyor. Tedaviler hep deneysel amaçlı ama şu ana kadar gördük ki özellikle yoğun bakım hastalarında en etkili tedavi yöntemi bu ‘İmmum Plazma’ iyileşen plazma. Bu tedavi ilk defa dün itibariye Turgut Özal Tıp Merkezi yoğun bakımdaki bir hastamıza uyguladık” dedi.

PLAZMA KRİTERLERİNE UYGUN DONÖRLERDEN ALIYORUZ

Plazma tedavisinin 56 yaşındaki bir erkek hastaya uygulandığı ve plazmayı bağışlayan kişinin de 56 yaşında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt,”Bu hastalıktan taburcu olduktan 14 gün sonra plazmasını aldık. Bu plazmayı tabi Sağlık Bakanlığı’nın plazma alma kriterleri var. Yayınlanan tebliğde; 18 ile 55 yaş arasındaki kan verebilen, kan verme kriterlerine uygun donörlerden plazma toplayabiliyoruz. Tabi gönüllülük esasına göre ve bu donörlerimizden plazma toplamadan önce hastalarımızın testlerini bakarak virüsün negatif olduğunu yani bulunmadığını teyit ediyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Erkurt, Sağlık Bakanlığı’nın plazma tedavisini kullanmaları için bütün Aferez Merkezlerine, ülke genelinde bulunan kamu hastanelerine, üniversite hastanelerine ve Kızılay’a yetki verdiğini ve bu yüzden de kısa bir sürede Türkiye’de plazma tedavisinin yaygınlaşacağını belirtti.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir