2019 Yılı Polis Memuru Olma Yolları! Polis Alımları Nasıl Yapılıyor?

Birçok lise ve üniversite mezunu polis memuru olmak istemektedir. Bunun için de birtakım şartların yerine gelmesi gerekmektedir.  Yani polis memuru olma şartları konusunda ilgili kurumlar tarafından açıklanan mevzuata göre bu başvurular yapılmakta ve alımlar olmaktadır.

Neden Polis Memuru Olmak İsteyen Çok Kişi Var?

Polis memuru olmak isteyen kişilerin çok olmasının nedeni bir bakımdan sistem hatası gibi de düşünülebilir. Çünkü polisliğe birçok kişi sadece iyi şartlarda çalışma hayatı olduğu için başvuruyor ve bu durum bir pürüze gönderme yapıyor. Öyle ki bir öğrenci okuldan mezun olduktan sonra kendi özelliklerine ve yapabileceği işe bakmadan sadece bir mesleğe başlamış olmak için bu alana gidebiliyor.Yani birçok polisin kendine pek de uymayan şekilde mesleğini devam ettirmesi bir açıdan bundan kaynaklanıyor.

Ancak mesleğin öneminin bilincinde olan kişiler açısından bu alanda çalışmak son derece avantajlı olabiliyor. Bu noktada da ne tür şartlarla polis olmak gerektiği gündeme geliyor.

Polis Alımı Çeşitleri

Polis memuru olmak için farklı alanlardan başvurular olabileceğini eklemek gerekiyor: PMYO, POMEM, PAEM, PÖH kuruluşlarına polis olarak girilebiliyor. PMYO için en az lise mezunu olmak ve YGS’den baraj puanını da geçmiş olmak gerekiyor. Bu alanda eğitim süresi 2 yıl devam ediyor. PAEM alımlarında ise lisans KPSS şartı var ve 70’ten fazla puan almak gerekiyor. En az lisans mezunu olmak gerekiyor. Eğitim süresi de bunda 10-11 ay kadar değişebiliyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir