İçişleri Bakanlığı Lise Mezunu 2 Bin 500 Polis Alımı Başvuru İşlemleri Başladı

Polis Akademisi Başkanlığı 2019 yılı Polis Meslek Yüksekokulu öğrenci alımı başvuru kılavuzunu yayımladı.Kurum 2019 yılı için gerçekleştirilecek alımlar ile ilgili ön başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi verdi.

İşte 2019 PMYO 2 bin 500 kadın erkek polis alımına dair tüm detaylar.

KADRO KONTENJAN BİLGİLERİ

Polis Akademisi Başkanlığın’nca yayımlanan ilanda toplam alınacak öğrenci saısı 2 bin 500 olarak duyuruldu. Bu alımlar için 2 bin 250 erkek öğrenci alımı yapılacağını ilan eden kurum kadın kontenjan sayısını 250 olarak açıkladı. 

Bu kontenjanların dışında kurum ayrıca Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları, o yıl belirlenen kontenjanın dışında tutulurlar, bilgisini de adayalrla paylaştı. 

TYT puan şartına göre yapılacak olan alımlara; 2019 yılı içinde ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden 250,000 (iki yüz elli) ham taban puan ve üzerinde puan almış olan adaylar başvuru yapabilecekler. 

BAŞVURU KOŞULLARI

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuru metninde ayrıca 2 bin 500 polis alımlarına dair tüm başvuru koşulları tek tek adaylara duyuruldu. İşte adaylardan talep edilen genel başvuru koşulları;

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

* Lise ve dengi okul mezunu olmak Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden 250,000 (iki yüz elli) ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak.

* Eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi itibarıyla bir siyasî partiye veya siyasî parti kollarına üye bulunmamak.

* Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

* Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

* Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

Yaş Şartı

2 bin 500 polis alım ilanına başvuru yapacak adayların; sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak şartını sağlamaları isteniyor. Bu şarta göre adayların 01 Ocak 1994 ile 01 Ekim 2001 tarihleri arasında doğmuş olmaları isteniyor. 

Boy Kilo Şartı

Polis adaylarının belirlenen boy kilo şartını sağlamaları gerekiyor. Kadın ve erkek adaylar için değişen bu şart şu şekilde; Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. Kilo konusunda ise kurum; Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır, açıklamasında bulundu. 

ÖN BAŞVURU İŞLEMLERİ

Polis Akademisi Başkanlığı alımlar için ön başvuru işlemlerinin 19 Ağustos tarihine kadar devam edeceklerini açıkladı. Adaylar bu tarihe kadar a www.pa.edu.tr adresi üzerinden e-devlet kapısı hesapları ile başvurularını yapabilecekler. 

2 bin 500 Polis Alımı Başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir