Kadın Erkek 7 Bin Polis Alımı Başvuru Ekranı Açıldı: KPSS, Yaş, Öğrenim, Sağlık Şartları

Polis Akademisi Başkanlığı Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüklerine (POMEM) polis alımı için başvuru kılavuzu yayımlandı. 26. Dönem POMEM kapsamında yapılacak olan polis alımlarına dair tüm biglilerin yer aldığı başvuru kılavuzunu Kamuilanlari.com olarak haberimizde inceledik. 

7 bin polis alımı için yayımlanan başvuru kılavuzunda yer alan ve adayların bilmeleri gereken bilgiler. 

7 BİN POLİS ALIMI KADIN ERKEK KONTENJANLAR

26. Dönem POMEM ile kadın ve erkek adaylardan 7 bin polis alımı yapılacak. Alımlar önlisans ve lisans düzeyinden yapılacak olup kadın ve erkek adaylar için ayrılar kontenjanlar şu şekilde;

Lisans Mezunu: 5 bin 40 erkek – 560 kadın

Önlisans Mezunu: 1260 erkek – 140 kadın

BAŞVURU KOŞULLARI

26. Dönem POMEM ile polis olmak isteyen adayların sağlamaları gereken koşullar bulunuyor. Bu koşullar KPSS şartı, öğrenim şartı, sağlık şartı, yaş şartı ve polis olmak için gerekli genell koşullardan oluşuyor. 

KPSS Şartı:

Polis olmak isteyen adayların sağlamaları gereken KPSS şartına göre; Lisans mezunu adaylar 60 KPSS ile başvuru yapabilecekler. Önlisans mezunu adaylar için bu şart 65 KPSS puanına sahip olmak. 

Yaş Şartı

Polis olmak için talep edilen yaş şartına göre; adaylardan 30 yaş şartı aranıyor. Buna göre adayların 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmaları yani 01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmaları talep ediliyor. 

Sağlık Şartı

(Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olması gerekiyor. Bunun yanında Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olması gerektiği ifade edildi. 

Diğer Mesleki Şartlar

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak, Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

BAŞVURU EKRANI

Polis Akademisi Başkanlığı’nca ilan edilen başvuru şartlarını sağlayan adaylar başvurularını internet üzerinden yapacaklar. İlan için ön başvuru işlemleri 14 Ekim tarihi itibariyle başlamış olup 25 Ekim tarihine kadar devam edecek. Başvurular sisteme e-Devlet kapısı şifresi ile giriş yapmak suretiyle yapılacak. 

Başvuru formu için TIKLAYINIZ

Polis, Asker ve Diğer Kamu İlanlarından anında Haberdar Olmak için 

Android Mobil Uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS Mobil Uygulamamız için TIKLAYINIZ

Memur alım ilanları diğer adaylar ile incelemek için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir