Lise Mezunu Kadın ve Erkek Adaylar için EGM PMYO Alımı İle PÖH Olma İmkanı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde Polis Özel Harekat (PÖH) olmak isteyen adaylar, bunun yollarını araştırıyorlar.

Kamuilanlari.com olarak bizlerde lise mezunu adayların nasıl PÖH olabileceğini aktarıyoruz. İşte halen başvuru süreci devam eden 2019 PMYO ile polis ve PÖH olma imkanı.

2019 PMYO İLE PÖH OLMA İMKANI

Polis Akademisi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde görevlendirmek üzere 2 bin 500 polis alımı olacağını duyurdu. 2019 PMYO kapsamında yapılacak olan bu alımlar 250 kadın polis, 2250 erkek polis alımı şeklinde yapılacak. 

Alımlara lise mezunu adaylar KPSS’siz başvuru yapacaklar. İlana başvuru yapmak için ise TYT’den 250 puan almış olmak şartı bulunuyor. 

PMYO ile polis olmak isteyen adaylar, başvuru süreçlerini tamamladıklarında 2 yıllık eğitim almak için başlayacaklar. PMYO ile 2 yıl eğitim alan adaylar eğitim sonu sınavlarını başarı ile tamamlamaları durumunda da Polis Memuru olarak göreve başlayacaklar. 

PÖH OLMA İMKANI

Bu kapsamda Polis Memuru olan adaylar ise Polis Özel Harekat olabilecekler. Bu süreçten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kurum içi PÖH alım ilanını takip edecekler. EGM polis özel harekat sınavlarına katılan adaylar daha sonra PÖH eğitimi alacaklar. Eğitim sonunda ise adaylar Polis Özel Harekat olarak göreve başlayacaklar. 

İçişleri Bakanı Soylu’nun PÖH Alımı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Polis Özel Harekat olmak isteyen adaylara yönelik yapmış olduğu açıklamasında alımların kurum içinden olacağını duyurmuştu. 

”Özel harekat olmak isteyen kardeşlerime tavsiyem polislik sınavlarına girsinler, kazansınlar. Alırsak bundan sonra çok kısıtlı bir alım olacak. Bunu bi baza oturtturduk. Bundan sonra içeriden alım yapmak ilk tercihimiz olacak, gerekli olduğu takdirde dışarıdan alım yapacağız. İçeriden almak bizi daha rahatlatacak. O yüzden oraya girmelerini tavsiye ederim. Önce polis olsunlar biz oradan alacağız.”

PMYO BAŞVURU ŞARTLARI

Tüm bu bilgilerin ardından halen başvuru süreci devam eden PMYO alımları için başvuru yapacak adaylardan talep edilen koşullar şu şekilde,

* 2019 yılı içinde ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden 250,000 (iki yüz elli) ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak.

* 01 Ocak 1994 – 01 Ekim 2001 tarihleri arasında doğmuş olmak.

* Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olmaları gerekiyor. Bunun yanında (Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olmaları diğer bir koşul. 

* Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

* Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

* Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Polis Akademisi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) 2019 PMYO başvuru yapacak adaylar başvurularını 19 Ağustos tarihine kadar yapabilecekler. Başvuru işlemleri Polis Akademisi Başkanlığının web sayfası üzerinden yapılacak. 

2019 PMYO Başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir