GündemKamu Haberleri

Polislere 3600 ek gösterge verilsin talebi mecliste konuşuldu!

İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik bugün, emniyet personelinin sorunlarını TBMM’e taşıdı. Polislerin özellikle İstanbul’da geçim zorluğu çektiğini vurgulayan Behiç Çelik, polislerin maaşlarından dertli olduğunu belirtti. Meclis kürsüsünde ‘’Polislere 3600 ek gösterge verilsin’’ talebini yenileyen İYİ Partili Çelik, emniyette çalışan sivil memurlarının hakları ile ilgili ‘’Emniyette çalışan sivil personelin görev tanımı mevcut değil, bu personel köle değil, kaderleriyle baş başa bırakılmamalı, ezdirilmemelidir’’ dedi.

Bu pandemi sürecinde sağlık çalışanlarından sonra en fazla mücadele edenlerin polislerin olduğunu belirten Çelik, ‘’pandemi sağlık personelinden sonra en çok polisi vurmuştur’’ ifadelerini kullandı. İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik’in açıklamaları şöyle;

PANDEMİ SAĞLIK PERSONELİNDEN SONRA EN ÇOK POLİSİ VURMUŞTUR

11 Mart 2020 tarihinden bugüne kadar zorlu bir pandemi sürecinden geçiyoruz. En başta arz ettiğim üzere esenlik, güvenlik, sağlık üçlüsü zabıtanın asli, idari vazifesidir. Bulaşıcı ve salgın hastalıklarla mücadelede sağlık personelinden sonra en çok sıkıntı çeken polistir. İşte arkadaşlar, dokuz aydır özverili çalışmalarıyla pandemiye karşı büyük mücadele veren polislerimizin gayretleri her türlü teşekkürü ve duayı hak etmektedir. Özellikle görevinden dolayı pandemiye yakalanıp hayatını kaybeden polislerimize bu vesileyle Allah’tan rahmet diliyorum. Evet, pandemi sağlık personelinden sonra en çok polisi vurmuştur.

3600 EK GÖSTERGE VERİLSİN

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu “Polis İstanbul’a gitmek istemiyor.” demişti. Eğer İstanbul, polisin yaşamasına elverişli değilse geçim zorlukları çekiyorsa buna çözüm bulmak gerekir. Yoksa Türk polisi her yerde çalışır. Demek ki maaşından dertli, İstanbul’da kiraların yüksekliğinden dertli ve her şeye rağmen biz ısrarla söylüyoruz, talep ediyoruz “3600 ek gösterge verilsin.” diye, bu dahi gerçekleşmedi. Emniyet teşkilatında dert çok, Emniyette çalışan sivil personelin görev tanımı mevcut değil, bu personel köle değil, kaderleriyle baş başa bırakılmamalı, ezdirilmemelidir.

Diğer bir husus da, poliste mimleme yoluyla yapılan atamalarda partizanlık yapılması şubelerde kaliteyi düşürüyor. Hak eden mimlenerek ihtisas görevlerine getirilmelidir.

Emniyetten bizim istediğimiz gayet basittir; adaletin kapısı olmak, aşırı güç kullanmamak; mücrimlere, sapıklara, hainlere karşı caydırıcı ve etkili güç kullanmak; şefkatli, sevecen olmak, siyasete karşı nötr olmak ve tarafsızlığını muhafaza etmek, disipline önem vermek.

İlgili Makaleler