Gündem

Prof. Dr. Ateş Kara Uyardı: En Ufak Bir Gevşemede Nüfusun Yarısı Etkilenir

Başlangıç noktası Çin'in Wuhan kenti olan ama sonrasında bütün dünyaya yayılan corona virüse (Covid-19) karşı alınan önlemlere yönelik değerlendirmeler ve açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bilim Kurulu üyeleri, bu salgını atlatmak için en gerekli tedbirin evden çıkmamak olduğunu vurgularken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara de alınan tedbirlere uyulmazsa bir ay içinde şehirlerdeki nüfusun hasta olabileceğini belirtti.

Bilim Kurulu, her fırsatta, sosyal izolasyonu sağlamak için alınan sıkı tedbirlerin corona virüs ile mücadelede ne kadar önemli ve gerekli olduğunu belirtiyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara da Türkiye’nin corona virüs (Covid-19) ile mücadelesini değerlendirdi ve tedbirlere uyulmazsa neler olabileceğini açıkladı.

İLLERDE NÜFUSUN YARISI HASTA OLUR

Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye’nin corona virüs ile mücadeledeki güncel durumuna dair şu açıklamalarda bulundu:

“Önlemler bırakılırsa bir ay sonra illerde nüfusu yarısı hasta olur, hastalığın gidişatını halk belirleyecek” diye konuştu.HaberTürk gazetesinden Ceyda Erenoğlu’na konuşan Kara, “Ülkemizde Covid-19 mücadelesi çok ciddiye alınıp başarılı şekilde sürdürülse de en ufak bir gevşeme kabul edilemez. Tüm önlemler bırakılırsa, hastalığın bulaştırıcılığı çok yüksek olduğu için kabaca 4 hafta sonra illerde nüfusun yarısı hasta olur ve bu rakamın üçte ikisi son iki hafta içinde hastalanacağı için hastaneler, sağlık sistemi ya da başka bir hizmet sorunu çözmeye yetmez.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir