Gündem

Corona Virüsü Tedavisi İçin Türkiye’den Sevindiren Haber

Atatürk Üniversitesi Aşı Üretme ve Antijen Hazırlama Koordinatörü Prof. Dr. Selahattin Çelebi, insanlara biraz da olsa rahat nefes aldıracak bir açıklamada bulundu. Corona virüs (Covid-19) salgınına karşı kullanacak plazma tedavisinin alt yapısının sağlandığını ve aşı üretiminin de önümüzdeki 6 ay boyunca süreceğini aktardı.

Başlangıç noktası Çin’in Wuhan kenti olan ama daha sonrasında bütün dünyaya yayılan corona virüs pandemisine ilişkin Atatürk Üniversitesi, Aşı Üretme ve Antijen Hazırlama Koordinatörlüğü kurarak çalışmalarına başladı. Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selahattin Çelebi’nin öncülüğünde Farmakoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Çocuk Sağlığı Hastalıkları ile beraber Eczacılık ve Veteriner Hekimliği Fakültesi’nden uzmanlar, Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji, Gen Mühendisliği öğretim üyeleri ve İl Sağlık Müdürlüğü’nde daire başkanlarından oluşan Aşı Üretme ve Antijen Hazırlama Koordinatörlüğü, araştırmalarına devam ediyor.

Corona virüs (Covid-19) salgınının Türkiye’ye de sıçramasından sonra araştırmalarına hız veren 15 akademisyen, plazma tedavisinde gerekli alt yapıyı hazırladı. Aşı çalışmalarına hiç ara vermeden devam ettiren akademisyenler, bu sürecin 6 ay süreceğini ekliyor.

GEREKLİ İZİNLERİ ALINCA BAŞLAYACAĞIZ

Aşı Üretme ve Antijen Hazırlama Koordinatörü Prof. Dr. Selahattin Çelebi, birçok disiplinin bir araya gelmesiyle önemli bir yol kat ettiklerini aktardı. Corona virüs tedavisinde kullanılacak yöntemler üzerindeki araştırmalarına, iki başlık altında devam ettiklerini açıklayan Çelebi, “Pasif bağışıklık ve aktif bağışıklık olarak iki ayrı konu üzerinde duruyoruz. Başka bir canlıda hazırlanmış antikorları vücudu savunacak ve Covid-19’u öldürecek hücreleri hazırlayarak onu hastaya verme olarak bilinen plazma tedavisinde alt yapıyı hazır hale getirdik. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi dahiliye ve hematologlar hazır. Dahiliye servislerinde hematologlar pasif bağışıklık için plazmayı aktaracak seviyede. Bununla ilgili ruhsat başvurularımız oldu. Gerekli izinler çıkması halinde bu konuda çalışmaya başlayacağız” diye konuştu.

GÖNÜLLÜ KAN VERMELERİ İÇİN GÖRÜŞECEĞİZ

Prof. Dr. Çelebi, Erzurum’da corona virüs tedavisi görüp iyileşen insanlardan plazma örneği almayı talep edeceklerini söyleyerek “Plazma tedavisi için izin çıktığı zaman biz mikrobiyologlar sahaya inip taburcu edilen hastalarla gönüllü kan vermeleri için görüşeceğiz. Çünkü bu tedavi için bazı şartlar gerekiyor. Az bir antikor vücutta bağışıklık yapmaz. Biz bu konuda bir tarama yapacağız. Hatta hastalığı sessiz geçiren vatandaşları bulup kendileriyle konuşacağız. Kabul edenlerden kan örneği alınarak antikor testine tabi tutacağız. Antikor oranlarının yüksek olup olmadığını, bağış aldığımız kişinin sağlıklı olup olmadığına bakacağız. Sonra bu kanları dahiliye ve hematolojideki arkadaşlara vereceğiz, onlar da hastalarda uygulamasını yapacak” dedi.

5 YA DA 6 AY SÜRECEK

Aşı Üretme ve Antijen Hazırlama Koordinatörlüğü’nde Prof. Dr. Selahattin Çelebi, aşı üretimi için oldukça sıkı çalıştıklarını ve bunun için 5 ya da 6 aya ihtiyaçları olduğunu belirtti ve bunun üzerine şu sözleri dile getirdi:

“Aşı üretimi için şekiller var. Birincisi mikroptan aşıyı direk hazırlama, ikincisi mikrobun oluşturduğu şeylerden, yan ürünlerden ya da suni üretilerek hazırlamak. Burada virüsün genetik yapısı inceleniyor. Suni ortamda moleküler biyolojideki arkadaşlar protein kopyasını çıkarıyor ve virüs gibi hazırlıyorlar. Hazırlanan bu virüs deney hayvanlarına veriliyor. Oradan elde edeceğiniz sonuca göre üretiminiz aşı olarak kullanıyor. Bunun için belli bir zaman lazım. Yakın bir zamanda olur. Bu konuda bizim çalışmamız 5-6 ay sürer. Şu anda aşıda işler olumlu gidiyor, mesafe alındı.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir