Gündem

Prof. Dr Ceyhan AVM’ler İçin Uyardı: En Riskli Tercih

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından normalleşme adımlarını açıkladı ve 11 Mayıs’ta AVM’lerin açılacağını ifade etti. Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Mehmet Ceyhan yaptığı açıklamalarında bu adımın, diğer normalleşme kararlarına göre en riskli tercih olduğunu belirtti ve sürecin çok iyi izlenmesi gerektiğini vurguladı.

Konu hakkında Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın açıklamaları şöyle oldu:

“RİSKİ YÜKSEK BİR YÖNTEM”

“Ama AVM’lerin açılması riski yüksek bir yöntem. O yüzden oraya çok dikkat etmeliyiz. Oradan ne cevap geleceğini yakından izlemeliyiz. Testlerle tepsit edemediğimiz ki, New York’ta yapılan bir çalışma bunun tespit edilenin 10 katı olduğunu gösteriyor. İsveç’teki rakam yine on katı olduğunu gösteriyor. Türkiye’de şu anda 60 bin aktif hasta olduğunu düşünürseniz, bunun on katı kadar da virüsü bulaştıracak insan olduğunu düşünürseniz, çok dikkatli olmalıyız. AVM’ye gittiğimizde kaç kişi ile temas edeceğimiz ve bu kişilerden kaçının virüs taşıdığını bilmiyoruz.

DAHA KOLAYDI İŞİMİZ

Şimdi burada, salgının birinci döneminde alınan tedbirlerden çok daha fazlası gerekiyor. Biz bu tedbirleri aldığımızda insanlar evlerde izoleydi. Daha kolaydı işimiz. Sadece dışarıya çıkan yüzde 10’luk kesimi kontrol yeterliydi. Şimdi daha fazla insanı kontrol etmek zorunda kalacağız. Yapılacak bir hata bizi olayın başına götürebilir. Bunu yaşayan Japonya, Singapur gibi ülkeler oldu. Bizimle birlikte başka Avrupa ülkeleri de tedbirleri yavaş yavaş kaldırıyor. Orada da ne olduğunu göreceğiz. Bugüne kadar tedbirlere uyumumuzun katbekat fazlasını uygulamalıyız. Bu zor bir dönem olacak”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler