Gündem

Prof. Dr. Ceyhan Covid-19’a Dair Soruları Yanıtladı: Virüs Poşetten Bulaşır Mı?

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, katıldığı bir televizyon programında Covid-19’a dair önemli soruları yanıtladı ve insanların kafasını kurcalayan konulara açıklık getirdi.

Prof. Dr. Ceyhan, Covid-19’un hangi yollarla bulaştığına dair şunları ifade etti:

“Bu virüsün yüzde 90 bulaşma yolu karşılıklı damlacık yoluyla. Yani iki insan 1.5 metreden yakın konuşurken çıkan damlacıkla bulaşıyor. Poşetten, elbiseden bulaşsaydı bugün vaka sayısı onlarca kat fazla olurdu.”

AVM’LER BÜYÜK RİSK OLUŞTURUYOR

Ceyhan, AVM’lerin açılmasının büyük tehlikelere yol açacağını belirterek, “AVM’lerin tam kapasiteli açılması büyük risk. Virüs kapalı yerde kalıyor. Mağazaların camı yok. AVM içindeki klimalar dolaşımı sürekli taşıyor. Biz bunu Diamond Princess gemisinde gördük. Damlacık 1.5 metreye gider diyoruz ama havalandırma çok daha uzak mesafeye götürüyor” dedi.

OTELLERE HERKES GİDEMEYECEK

Ceyhan, “Tatile gidebilecek miyiz?” sorusuna ise “Şehirler arası dolaşımın açılmasına bağlı. Bulunduğunuz ilde ya da gideceğiniz ilde salgının belli oranda kontrol altına alınmış olması gerekir. Ben kuralların ilk İstanbul’da kaldırılacağını düşünüyorum. Çünkü ilk kontrol noktasına İstanbul ulaştı. Yazlığı olanlar belki gidebilecek ama otellere herkes gidemeyecek. Ülkelerin durumuna da bakılacak” şeklinde cevap verdi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler