Gündem

Prof. Dr. Ceyhan: İstanbul’da Her 100 Kişiden 1 Buçuğu Covid-19 Taşıyıcısı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'nin Covid-19 salgınında hangi noktada olduğuna dair değerlendirmeler yaparken, bir taraftan da İstanbul'da semptom göstermediği için tespit edilemeyen vakalara yönelik uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’nin Covid-19 salgını ile imtihanına dair önemli açıklamalarda bulundu ve İstanbul’da belirti yaşamayan ve bu yüzden de tespit edilmesi oldukça zor olan vakalardan bahsetti. Prof. Dr. Ceyhan, “İstanbul’da her 100 kişiden 1 buçuğu bu virüsü bilmeden taşıyor” açıklamasını yaptı.

HER 100 VATANDAŞTAN BİRİNDE COVID-19 VAR

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, katıldığı bir programda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı ve kritik noktalara değindi.

Prof. Dr. Ceyhan, tabloya yansıyan vaka sayılarını da eklediğimizde 250 bin Covid-19 taşıyıcısının İstanbul’da bulunduğunu ve İstanbul’da her 100 vatandaştan bir buçuğunun Covid-19 virüsü taşıdığını dile getirdi.

VİRÜSÜ TAŞIDIĞINDAN HABERİ YOK

Ceyhan’ın konuya dair açıklamaları ise şu şekilde:

“Açıklanan vakaların yüzde 60’ı İstanbul’daydı, dolayısıyla bu hastalığının taşıyıcılarının 250 bini İstanbul’da… Bunu İstanbul nüfusuna böldüğümüz zaman her 100 kişiden 1 buçuğu bu virüsü bilmeden taşıyor. AVM’yi düşünürseniz, 500 kişi olsa en az 7-8 tanesi bu virüsü taşıyor ve taşıdığından haberi yok. Bir de maske takmamış, ya da maskeyi düzgün takmamışsa siz düzgün taksanız bile yüzde 30 koruyor.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler