Gündem

Prof. Dr. Ceyhan ‘Vaka Sayısı 100’e İnecek’ Dedi ve Sevindiren Haberi Verdi

Türkiye'nin günlük corona virüsü tablosunda yeni vaka sayısı her geçen düşmeye devam ediyor. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise büyük düşüşün 6 hafta sonra gerçekleşeceğini ifade ederek hatalar yapılmazsa 6 hafta sonra vaka sayısının 100'e inebileceğini belirtti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan corona virüsü salgını hakkında sevindiren açıklamalarda bulundu. Ceyhan açıklamalarında tedbirlere sıkı bir şekilde uyulması durumunda 6 hafta içinde vaka sayısının 100’e inebileceğini vurguladı.

VAKA SAYISI İÇİN SEVİNDİREN HABERİ VERDİ

Açıklamalarında azalmanın böyle devam etmesi durumunda 5 binlerden binlere kadar inen süre kadar kısa sürmesini beklemediklerini belirten Ceyhan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Çünkü belirtisiz insanların vakaya neden olduğu bir döneme gireceğiz. Onları bulmak hastaları bulmak kadar kolay olmayacak. Öyle olduğu için yavaş yavaş azalacak. Bu şekilde devam eder ve arada dalgalanmalar büyük olmazsa 6 hafta civarında vaka sayısı 100’e iner.”

CAMİLER İÇİN UYARI YAPTI

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ibadete açılacak camiler için de önemli uyarılarda bulundu. Ceyhan şu uyarıları yaptı:

  • Kişiler, sadece elinin yüzünün geleceği yer için bir bez parçası kullanabilir ya da kendi seccadesini getirebilir ama bunların namazdan sonra 60 derecede yıkanması ya da atılması gerekiyor.
  • Camiye girenlerin ateşi ölçülmeli, öksürük ve hapşırık gibi belirtilere dikkat edilmeli.
  • Sosyal mesafeye her an dikkat edilmeli.
  • Camilerde klima kullanılmaması, doğal yolla havalandırılması uygun olur. Klima olacaksa kişiler arasındaki mesafenin en az 2 metreye çıkarılması gerekir.
  • Konuşmayla virüsün bulaş imkanı artacağından herkeste maske olmalı. Duaların yüksek sesle değil, içten okunması lazım. Konuşmak, virüsün bulaş imkanını 10 kat artırıyor. Öksürük ve hapşırmak 1000 kat artırıyor. Konuşmanın tonu da önemli. Yüksek sesle konuşunca bulaş imkanı daha da artıyor. Dua ve tekbirlerin mümkün olduğunca sessiz hatta hiç konuşmadan, nefes alıp vererek içten yapılması gerekiyor…
  • İmamların da hastalığı bulaştırma riski var. Cemaatle araya mesafe bırakılması lazım.
  • Maskeyle vaaz ve Kuran okuması kolay olmayabilir; imamın olduğu yere şeffaf, fiziksel bariyer konabilir veya yüz siperliklerinden kullanıp alçak ses sorunu için mikrofon kullanılabilir.
  • Cami içlerindeki Kuran kursları okul gibi değerlendirilmeli ve açılmamalı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler