Gündem

Prof. Dr. Kadir Yeşilbağ Corona Virüs Aşısının Tarihini Açıkladı

Corona virüs tedavisine yönelik aşı üretimi için TÜBİTAK tarafından kurulan "İnaktif Covid-19 Aşısı Geliştirilmesi" projesinde görev yapan Prof. Dr. Kadir Yeşilbağ, corona virüs tedavisinde kullanılacak aşının en erken yıl sonunda oluşturulabileceğini duyurdu.

Prof. Dr. Kadir Yeşilbağ, corona virüs tedavisinde kullanılacak aşının tarihini belirttikten sonra “Eğer hiçbir şekilde sınırlandırma yapamazsanız milyonlarca insan etkilenebilir ve milyonlarca insan ölebilir ama sınırlandırmaları ne kadar sıkılaştırırsanız o zaman etkilenen insan sayısı o kadar azalacaktır” şeklinde uyarıda bulundu.

Başlangıç noktası Çin’in Wuhan kenti olan ve bütün dünyayı esir alan corona virüs için bütün ülkeler sıkı tedbirler alırken bir yandan da tedavi için aşı geliştirme çalışmaları da hız kazandı. Türkiye’de ise TÜBİTAK bünyesinde corona virüs tedavisine yönelik aşı üretimi için ‘İnaktif Covid-19 Aşısı Geliştirilmesi’ adında bir proje hayata geçirildi. Proje çatısında kurulan komisyonda Bursa Uludağ Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Veteriner fakültesi öğretim üyeleri de çalışmaya katkı sağlıyor.

BİR TAHMİNDE BULUNMAK OLDUKÇA ZOR

Bu konu hakkında çalışmlarını sürdüren ve komisyonun içinde bulunan Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Yeşilbağ ise corona virüs ile mücadelede alınması gerekn önlemleri açıkladı. Yeşilbağ, hızla yayılan salgının işleri zorlaştırdığını ve ne zaman sonlanacağına dair bir tahminde bulunmanın zor olduğunu aktardı.Yeşilbağ, “Ama bizim epidemiyoloji olarak hesaplayabildiğimiz şöyle bir durum var. Muhtemelen toplumun yüzde 65 ile 75’i bu virüsle tanıştıktan sonra salgının kendiliğinden gerileme veya durma noktasına geleceğini tahmin ediyoruz. Bu sürecin ne kadar hızlı olacağı ve ne kadar zamana yayılacağı çok önemli. Çünkü çok hızlı geliştiği zaman sağlık sistemini felç edebiliyor. Bu da asıl kayıpların nedenini oluşturan faktör” diye ekledi.

UMUT VEREN GELİŞMELER YAŞANDI

Prof. Dr. Kadir Yeşilbağ, corona virüs ile mücadele hakkında bilgiler paylaşırken “Burada iki noktaya değinmek lazım. Birincisi biyogüvenlik tedbirleri. Yani bizim sosyal mesafeyi koruyabilmemiz. Aynı zamanda el hijyeni başta olmak üzere bireysel hijyene uymamız gerekiyor. İkinci nokta ile medikal uygulamalardır. Medikal uygulamaların da çeşitli şekillerde yapıldığını görüyoruz. İlaç tedavisi, plazma tedavisi ve aşı uygulamaları. İlaç tedavisi ile ilgili olarak bu virüsü yüzde 100 oranında tedavi eden bir ilaç henüz tam olarak tespit edilemedi.”

“Ancak bazı ilaçlarda laboratuvar ortamında umut veren gelişmeler teyit edildi. Klinik olarak da belirli başarılar sağlandı. Plazma tedavisi ise kabaca, hastalığı geçiren ve iyileşen insanlardan kanın plazma kısmı yani sıvı kısmı ayrıldıktan sonra kritik durumda olan bu hastalara bu plazmanın verilmesi yoluyla tedavi edilmesidir. Bu şu an en reel yaklaşımlardan birisi ama riskleri de beraberinde taşıdığını biliyoruz. Üçüncü olarak da aşı uygulamaları geliyor. Tüm dünyada çok değişik aşı çalışmaları var. Bu aşılarda özellikle pandemi durumlarında uygulanacak en reel yöntem. Bu hastalardan alınan virüsün çoğaltılması, değişik kimyasal yöntemlerle öldürülmesi sonra belirli bir formulasyonla sağlıklı bireylere aşı olarak kullanılması” dedi.

EN ERKEN YIL SONU GİBİ GÖRÜNÜYOR

Yeşilbağ, corona virüs tedavisinde etkili aşının ne zaman kullanılacağına dair soruların çok sık geldiğini söyledi ve “Aşı çalışmalarındaki birinci kriter aşının güvenilirliğidir. Yani kullanılacağı insanlar için zararsız olması gerekiyor. Aksi takdirde koruma sağlayalım derken istenmeyen birtakım etkenler doğurmuş olursunuz. Böyle ölüm oranı çok düşük olan bir hastalık için zararsızlığı henüz gösterilmemiş bir aşının kullanıma konulması söz konusu olamaz. Dolayısıyla birkaç ayda bir aşının geliştirileceğini kullanıma alınacağını beklemek çok gerçekçi görünmüyor. Ama zannediyorum önümüzdeki bir yıl içerisinde veya bu yılın sonuna doğru aşı ile ilgili somut gelişmelerin sahaya indiğini görebileceğiz” şeklinde konuştu.

14 PROJE DEVREYE ALINDI

Prof.Dr. Yeşilbağ, Türkiye’de salgının ortaya çıkmasından beri sıkı önmlemler alındığını belirterek “Özellikle TÜBİTAK inisiyatifinde bir platform oluşturuldu. Mücadele yöntemlerinin tamamını kapsayacak bir çalışma pratiği oluşturuldu. Yani hem ilaç hem plazma tedavisi hem de aşı geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar başlatıldı. 14 proje şu anda devreye alındı. Dolayısıyla Türkiye’de aşı geliştirme ile ilgili çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam edecek.”

“Viroloji uzmanları tarafından virüsü üreterek yapılması gereken çalışmalar olduğu için bizler de katkı sunmaya gayret ediyoruz. Bu proje bir konsorsiyum şeklinde yürütülüyor. 3 üniversite bu çalışmanın içerisinde, bir de kamu enstitüsü var. Kamu enstitüsü laboratuvar ortamının bulunduğu bir kurum. İstanbul’da yer alıyor. Bursa Uludağ Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Veteriner fakültesi öğretim üyeleri bu projede yer alıyorlar. Bu şekilde koordinasyon şeklinde çalışıyoruz” şeklinde durumu anlattı.

ERKEN TEDBİR ALMANIN AVANTAJLARINI YAŞIYOR

Yeşilbağ, sıkı tedbirlerin önemini vurgulayarak “Bununla ilgili çok önemli örneklerimiz var. Mesela Çin’de hastalığın nasıl yönetildiğini gördük. Çok katı tedbirler alındı. Dünya genelinde bu tedbirlerin uygun olmadığı, halkın üstünde çok baskı oluşturduğu yönünde görüşler oldu. Fakat Çin şöyle bir yol izledi. Yaklaşık 6 ile 8 hafta arasında hastalık pik seviyeye ulaştı. Daha sonra yaklaşık 12 ile 14 hafta sonra tamamen kontrol altına alınmış oldu. Dolayısıyla çok sıkı biyogüvenlik ve karantina uygulamaları bu hastalığın önünü kesen faktörlerden birisi.”

“Çin’de vaka ölüm oranı yüzde 4 oldu. Kötü bir örnek İtalya’da yaşandı. İtalya biraz daha hazırlıksız yakalandı. Karantina uygulamalarını hem geç başlattı hem de yetersiz birtakım uygulamalar oldu. Bugün İtalya’da gördüğümüz vaka ölüm oranı yüzde 9,2 civarında seyrediyor. Yani iki ülkeyi kıyasladığımızda buradaki temel uygulamanın karantina olduğunu ve sosyal izolasyon sosyal mesafe olduğunu çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Ülkemizde vaka ölüm oranı şu anda yüzde 1,5 civarında. Türkiye’nin erken tedbir almasının birtakım avantajlarını yaşıyor. Fakat şu anda halkımızın kesinlikle rehavete kapılmaması lazım. Sokağa çıkma sınırlandırmasını mutlaka kendi kararıyla uygulaması lazım. Sadece kendi sağlığı için değil, ailesinin, ailesindeki diğer bireylerin, etrafındaki diğer sevdiklerinin sağlığı ve korunması için mutlaka sokağa çıkma kısıtlamasını kendimiz uygulamak zorundayız” dedi.

HASTALIK YÜZDE 70 İLE 75’İNE ULAŞABİLİR

“Dünyada ne kadar insanı öldürebilir?” gibi sorulan sıklıkla sorulduğunu belirten Prof.Dr. Kadir Yeşilbağ, şöyle yanıt verdi:

“Bu soruya cevap vermek çok mümkün değil ama şöyle bir basit hesaplama yapılabilir. Bu tür bir hastalığın yayılma hızı 4 civarında olan bir hastalığın toplumun yaklaşık yüzde 70 ile 75’ine ulaşabileceğini düşünüyoruz. Bunların da yüzde 80’i klinik bulgu göstermeden çok hafif klinik bulgularla geçirecek. Sadece yüzde 30’unda klinik bulgularla şikayetler oluşacağını düşünüyoruz.”

“Etkilenen vakaların da yüzde 5’i yoğun bakım alacak ve yüzde 1 ile 4’ü İtalya’daki gibi olursa yüzde 9’u hayatını kaybetmiş olacak. Dolayısıyla burada belirleyici nokta şudur: Virüsün ne kadar insana ulaşması mümkün. Biz bunu ne kadar sınırlandırıyoruz. Eğer hiçbir şekilde sınırlandırma yapamazsanız milyonlarca insan etkilenebilir ve milyonlarca insan ölebilir. Ama sınırlandırmaları ne kadar sıkılaştırırsanız o zaman etkilenen insan sayısı o kadar azalacaktır. Hayatını kaybeden insanların sayısı da o kadar az olacaktır.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir