Gündem

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Eğer Yapılmazsa 3 Milyon İnsan Ölebilir

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan corona virüsü hakkında açıklamalarda bulunarak çocukluk çağı aşıları yapılmadığı takdirde Türkiye'de yılda 14 bin 296 kişinin hayatını kaybedebileceğini dünyada ise bu sayının 2,5 - 3 milyon olabileceğini ifade etti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumun aşı ile önlenebilir hastalıklar ve aşılama konusundaki farkındalığının artırılması için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen “Aşı Haftası” kapsamında önemli açıklamalarda bulunarak çocukluk aşıları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Mehmet Ceyhan açıklamalarında çocukluk çağı aşıları yapılmadığı takdirde Türkiye’de yılda 14 bin 296 kişi, dünyada ise her yıl 2,5- 3 milyon kişinin ölebileceğini belirtti. Ayrıca bu sayının dünyada 2.5 – 3 milyon olabileceğini belirten Mehmet Ceyhan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

MEHMET CEYHAN’IN AÇIKLAMALARI

“Dünya tarihi boyunca salgınlar olmaya devam edecek. Bizim buna hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bunun için de etkili yöntem aşılama. Salgın şartlarında bile çocukların ve risk grubundaki yetişkinlerin aşılarını ihmal etmemek gerekiyor.

Aşı sayesinde hastalıkların sıklığı azalıyor. Özellikle bunların içinde bir kısmı pandemi potansiyeli olan, aşı nedeniyle pandemi oluşturmayan hastalıklar var. Örneğin aşısı olduğu için önemsiz görünen difteri, boğmaca, kızamık, kabakulak, menenjit ve hepatit gibi hastalıklar, Kovid-19’dan bile daha tehlikeli ve ölümcül. Bugün birisi çıksa ‘ben bu aşılara inanmıyorum, yaptırmıyorum’ dese bu tabii birkaç yıl yapılan aşının etkisiyle birdenbire salgın haline gelmeyebilir, hastalık yavaş yavaş artar, sonra bütün dünyada eğilim olursa bütün dünyayı sarar ve pandemi ile karşı karşıya kalırız. Sonra aşı ile tekrar önlemeye çalışırız”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler