Sağlık

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Umut Bağlanan Covid-19 İlacını Açıkladı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan corona virüsü tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu. Ceyhan açıklamalarında tedavi için kullanılan Favipiravir ilacının yerli sentezinin Türkiye'de üretilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca Mehmet Ceyhan en çok ümit bağlanan ilacın bu olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye’de yerli sentezi üretilen Favipiravir ilacı hakkında açıklamalarda bulundu. Mehmet Ceyhan açıklamalarında corona virüsü vakalarına karşı en çok kullanılan ilacın bu olduğunu ifade ederek ilacın Türkiye’de de kullanıldığını hatırlattı.

GRİPTE DE KULLANILIYORDU

Bu konu hakkında Mehmet Ceyhan açıklamalarında “Biz şimdiye kadar Çin’den getirdiğimiz Favipiravir’leri kullandık. Ham maddeyi Türkiye’de sıfırdan üretmek için bir çalışma yaptılar. Onun sonucunda başarılı oldular. Aslında yeni bir ilaç değil. Koronavirüsten önce gripte de kullanılıyordu. Türkiye’de ham maddesinin üretilmesi hem maddi açıdan fayda sağlayacaktır hem de ilaca erişim açısından. Yurt dışına da ciddi bir pazar oluşturacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK ÜMİT BAĞLANAN İLAÇ

Açıklamalarında henüz hiçbir ilacın çok etkili olduğuna dair veri olmadığını belirten Mehmet Ceyhan en çok ümit bağlanan ilacın bu olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Bütün bunların içerisinde Favipiravir, kabul gören. Yan etkisinin az olması, fiyatının uygun olması ve deneyimin çok olması nedeniyle en çok ümit bağlanan ilaç bu. Favipiravir’in ‘çok yüksek bir etkisi var mıdır’ derseniz yok, henüz öyle bir şey gösterilmedi. Çok etkili ilaçlar bulunana kadar bunları kullanmak durumundayız”

İlgili Makaleler