Gündem

Prof. Dr. Özkan’dan Uyarı! Dışarıdan Sipariş Edilen Gıdalar Virüs Taşıyabilir

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özkan, dışarıdan söylenen yemeklerin, fırında, mikrodalgada veya tost makinesinde tekrar ısıtılmasıyla üzerinde bulunabilecek virüslerin öldürülebileceğini kaydetti. Yemekler her ne kadar iyi pişirilmiş veya sıcak olsa da temas yoluyla virüsün bulaşma ihtimalinin yüksek olduğunu da aktardı.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Özkan, corona virüs (Covid-19) salgını ile boğuştuğumuz bu dönemde, dışarıdan söylenen yemeklerin, üzerinde büyük olasılıkla bulunabilecek bakteri ve virüslerden temizlemek için tekrar ısıtılmaları gerektiğini vurguladı.

ISITARAK VİRÜSLERDEN KURTULMA ŞANSIMIZ VAR

Prof. Dr. Özkan, dışarıdan evlere söylenen yemeklerde corona virüs olma ihtimalini belirterek, şu sözlerle devam etti:
“Diyelim ki dışarıdan pizza veya kıymalı pide sipariş ettik. Paketleme ya da pişirme işlemini yapan kişi virüs taşıyıcısı olabilir. Sipariş edilen pişmiş gıdaları fırın, mikrodalga, tost makinası ya da doğal gaz ocaklarında tekrar ısıtarak üzerindeki tüm bakteri ve virüslerden kurtulma şansımız vardır.” Özkan, bağışıklık sistemini güçlendirmek için de her türlü besini dengeli bir biçimde tüketmemiz gerektiğini aktardı.
“Yeşil, sarı ve beyaz yapraklı sebzelerle renkli meyveler tüketirsek bağışıklık sistemimizi güçlendirmiş oluruz. Ayrıca turşu, şalgam, alabaş turpu ve sarımsağın da probiyotik ve antioksidan etkileri yüksektir. Bu gıdaların bağışıklık sistemimizin ayakta kalması ve güçlenmesi için tüketilmesinde büyük faydalar var. Bunlar geçmişten günümüze faydasını gördüğümüz, zararını görmediğimiz yiyeceklerdir.” diye belirtti.

BU BESİNLERE BİR SÜRE ARA VERİN

Kolesterol ve hipertrigliseridemi hastalıklarınız varsa besinlere daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini ekleyerek, “Evde kalınan süre içinde hareket yoksunluğundan kaynaklı yüksek enerji harcamayan kişilerde kalp ve damar hastalıkları riski artabilir” şeklinde konuştu.

Özkan, bu kişilerin protein ve karbonhidrat olarak zengin besinlerine bir süre ara vermeleri gerektiğini söyleyerek, spor egzersizleri ile de bunu desteklemeleri gerektiğinin altını çizdi.

İlgili Makaleler