Gündem

Prof. Dr. Reşit Mıstık: Corona Virüsten Korunmak İçin Para Değil Kredi Kartı Kullanın

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Reşit Mıstık, paranın günlük kullandığımız diğer maddelere göre en kirli madde olduğunu açıkladı. Nakit para yerine kredi kartı kullanımının daha güvenli ve hijyenik olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Reşit Mıstık, paranın günlük temasta bulunduğumuz diğer maddelere çok daha tehlikeli ve kirli olduğunu ve bu yüzden de kredi kartı kullanımının daha güvenli olduğunu belirtti.

Mıstık, “Bu nedenle kredi kartının daha hijyenik olduğuna inanılmaktadır. Bir araştırmaya göre, Avrupalıların birçoğu sırf daha hijyenik olduğu düşüncesiyle ödemelerini kart ile yapmayı tercih etmektedir. Salgın nedeniyle birçok kişinin de kart ile ödeme yapmayı daha hijyenik bulduğunu söylemek doğru olacaktır.” diye açıkladı.

Başlangıç noktası Çin’in Vuhan kenti olan ve daha sonrasında bütün dünyaya yayılan corona virüsün (Covid-19) canlı kaldığı yüzeyler ve ne kadar süre canlı kalabildiği soruları oldukça merak ediliyor.

BİRÇOK BAKTERİ BARINDIRIYORLAR

Prof. Dr. Reşit Mıstık, corona virüsün kağıt ve madeni para ile olan ilişkisine vurgu yaparak, bu paraların gün içinde çok fazla kez el değiştirdikleri için birçok bakteri barındırdığını belirtti.

İnsanların ellerinde bulunan bakterilerin para üzerinde çoğalabileceğini ve bu yüzeyde uzun süre canlı kalabileceğinin altını çizen Mıstık, bu mikroorganizmaları ise “tifo, dizanteri, mikrobik ishaller ve tüberküloz” şeklinde açıkladı.

Prof. Dr. Mıstık, Amerika ve Avrupa’daki bilim insanlarının parayı, günlük olarak temas ettikleri en tehlikeli ve kirli şey olarak açıkladıklarını vurguladı.

PARA YÜZÜNDEN VİRÜSLER KİŞİDEN KİŞİYE BULAŞABİLİR

Mıstık, virüslerin kağıt ve madeni para üzerinde canlı kalabileceğini aktardıktan sonra “Ancak virüsler canlı olmayan ortamlarda çoğalamadıkları için zamanla hastalık yapıcı özelliklerini kaybeder. Fakat, virüs bulaşan paranın kısa süre sonra başkasının eline geçmesi o kişinin de virüs kapmasına neden olabilir. Bu nedenle, ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi sonucunda grip, nezle, soğuk algınlığı ve Kovid-19 gibi solunum yoluyla da bulaşabilen birçok hastalığa yol açan virüsler kişiden kişiye bulaşabilir.” şeklinde konuştu.

Mıstık, parmakların tükürük yoluyla nemlendirdikten sonra para saymanın oldukça tehlikeli olduğunu söyledikten sonra “Paranın her gün temas ettiğimiz diğer nesnelere kıyasla en kirli madde olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle kredi kartının daha hijyenik olduğuna inanılmaktadır. Bir araştırmaya göre, Avrupalıların birçoğu sırf daha hijyenik olduğu düşüncesiyle ödemelerini kart ile yapmayı tercih etmektedir. Salgın nedeniyle birçok kişinin de kart ile ödeme yapmayı daha hijyenik bulduğunu söylemek doğru olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Mıstık, eğer kağıt ve madeni paranın kesinlikle kullanılması gereken bir durumda bulunulursa, paraya temas etmeden önce ve ettikten sonra elleri su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca yıkamak gerektiğini vurguladı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir