Gündem

Prof. Dr. Yalçın: Covid-19 Aşı Çalışmaları 6 İle 18 Ay Arasında Sürebilir

Prof. Dr. Songül Yalçın, dünyada ve Türkiye’de süren Covid-19 aşısı çalışmalarına dair bazı açıklamalarda bulundu ve bütün dünyanın aşı çalışmalarına yoğunlaştığını vurguladı. Yalçın, “Dünya’da bu konuda 120’den fazla aşı çalışması başlatıldı. Bu aşı çalışmalarından şu anda yaklaşık 10 tanesi şu an faz-2 adımında düzenlenmektedir. Bu 120 kayıtlı çalışmanın yaklaşık 20 tanesi de faz-1’e düzenlenmiştir” sözlerini dile getirdi.

6 İLE 18 AY KADAR SÜRE GEREKİYOR

Prof. Dr. Yalçın, aşı çalışmasının hangi hastalık olursa olsun zaman alacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Aşı çalışmalarında fazlardan önce preklinik çalışması yapılır. Bu çalışmada insan dışı primatlar veya transgenik farelerde bu çalışmalar yapılır. Daha sonra faz-1 çalışmasında 10 ile 20 kişiye güvenilirlik konusunda bir çalışma yapılır. Faz-2’de ise bu 100- 200’lü rakamları bulur. Faz-3’te ise 1000, 2 bin, 10 binlere ulaşan rakamlarda bir çalışma yapıldıktan sonra ‘aşının etkisi nedir’, ‘yan etkisi nedir’ gibi konular genel kapsamda da gözlemlendikten sonra da faz-4’e ulaşılır ve sonrasında aşı piyasaya sürülüp lisans alınır. Dünya şu an koronavirüsle mücadelede faz-2’de. Faz-2’deki bir aşı çalışmasının da piyasaya sürülebilmesi için 6 ile 18 ay kadar süre gerekebiliyor. Şu anda faz-2’de 10 civarında aşı adayı var ama bunların sonuçta piyasaya sürülebilmesi, bugün yarın olacak şeyler değil. Eylül ayında faz-3’e ulaşılmış olsa bile muhtemelen aralık ayında sonraki aşamaya geçilecek gibi duruyor.”

YAYGIN KULLANIMI İÇİN DAHA ÇOK ZAMANA İHTİYAÇ VAR

Yalçın, aşının geliştirilmesi için milyarlarca liranın harcandığını aktararak, “Bu zamana kadar en hızlı üretilen aşılardan biri kabakulak aşısıdır. Kabakulak aşısının da piyasaya sürülmesi 3 yılı bulmuştu. Yani bir aşının etkin kullanılabilmesi için belli fazlar geçmesi gerekiyor. Bu aşı da en iyi ihtimalle eylülde faz-3 safhasına gelmiş olacak ama yaygın kullanımı için daha çok zamana gerek duyulacak” diye ekledi.

HACETTEPE AŞI ÇALIŞMASINDA FAZ-1’DE

Prof. Dr. Yalçın, BCG aşısının yapıldığı ülkelerde Covid-19 nedeniyle gerçekleşen ölümlerin daha az yaşandığı tahminlerinin yürütüldüğünü söyleyerek, şöyle dedi:

“BCG aşısının hem verem hastalığına karşı hem cüzzama karşı etkin olduğunu biliyoruz. Ayrıca ‘BCG’ denilen verem aşısı mesane kanserinde de tedavi amaçlı kullanılıyor ve verem aşısı Afrika’da verem hastalığı dışında diğer nedenlere bağlı zatürreyi gibi hastalıkları da azalttığı görülmüş. Yani bundan dolayı verem aşısının çok farklı bir etki mekanizması var. Bu etki mekanizması da öngörülerek koronavirüsün BCG aşısının rutin olarak uygulandığı ülkelerde mortalitesinin de düşük olduğu göz önüne alınarak, şu anda belli bazı aşı çalışmaları başlatılmış durumda. Avustralya’da, Hollanda’da sağlık personellerine yönelik verem aşısı yapılması ve bunların koronavirüse karşı hastalık durumlarının nasıl olduğuna dair takibine yönelik çalışmalar başlamış durumda.”

Ayrıca Hacettepe’nin de aşı çalışmalarında faz-1’de olduğunu ekledi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler