Kamu Haberleri

PTT 55 Bin Personel Alımı ! İşte Adaylarda Aranan Şartlar

2020 yılında PTT personel alımı gerçekleştirileceği ifade edildi. Bilindiği gibi 5 bin personel alımı gerçekleştirildi ve geriye 55 bin personel alımı kaldı. Bu bağlamda 2020 yılında da bu prosnel alımının bir kısmının yapılması yani 5 bin personel alımı yapılması bekleniyor.

PTT 2020 kamu personeli alımı ilanının yayımlanması bekleniyor. Söz konusu personel alımı için başvuru şartları kesinleşti. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik kapsamında personel alımı için KPSS şartı da getirildi.

KPSS’ye katılmayan adaylar yayımlanacak olan PTT 2020 personel alımı için KPSS puanı aranmaksızın başvuru yapılmasını bekliyordu. Ancak söz konusu personel alımı için yayımlanan yönetmelik kapsamında KPSS şartı getirildi.

Buna göre PTT 2020 personel alım ilanı yayımlandığında adaylarda KPSS şartı aranacak. Konu ile ilgli olarak personel alımı başvuru şartlarına “KPSS’den Yönetim Kurulunca belirlenen asgari puanı almış olmak.” maddesi eklendi.

ARANAN ŞARTLAR

Buna göre PTT personel alımı için adaylarda aranan şartlar şu şekilde belirtildi:

 • a) 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar ile PTT’nin yurtdışındaki işyerlerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.
 • b) On sekiz yaşını tamamlamış ve giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz altı yaşından gün almamış olmak.
 • c) Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.
 • ç) PTT personel alımı kapsamında 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak.
 • d) Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak, işe alınmadan önce kullandığı tespit edilmiş ise işe başvuru yaptığı tarih itibarıyla tedavisinin tamamlanmış olduğunu belgelendirmiş olmak.
 • e) Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak.
 • f) Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurtiçinde ve yurtdışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.
 • g) Başka kurum ve kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.
PTT Personel Alımı
PTT Personel Alımı
 • ğ) Atanacağı pozisyon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öğrenim şartını haiz olmak.
 • h) Herhangi bir sosyal güvenlik kurum veya kuruluşundan emekli olmamak.
 • ı) Daha önce çalıştıkları kamu kurum veya kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmış olmamak.
 • i) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda sakınca bulunmamış olmak.
 • j) KPSS’den Yönetim Kurulunca belirlenen asgari puanı almış olmak.

İLAN NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

PTT personel alımına ilişkin ilanın ne zaman yayımlanacağı henüz belli değil. İlanın ne zaman yayımlanacağına ilişkin bir açıklama yapıldığında veya ilan yayımlandığında adayları sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir