Personel Alımı

PTT 55 bin personel alımları başlıyor mu? PTT başvuru şartları nelerdir?

2020 KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından vatandaşlar kurumların ne zaman alım yapacağını araştırmaya başladılar. Peki, 2023 yılına kadar 55 bin personel alımı gerçekleştirileceği bilinen PTT alımlara başlıyor mu? PTT alımlarında başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar…

Dün ÖSYM tarafından KPSS lisans sonuçları açıklandı. Sonuçlarını öğrenen adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarının ne zaman alım yapacağını araştırmaya başladılar. Bu kapsamda Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi ( PTT ) alımları merak konusu oldu. 2023 yılına kadar 55 bin personel alımı gerçekleştirileceği öğrenilen PTT’in 2020 yılında alım yapıp yapmayacağı ve alım yaparsa kaç kişilik kadro açacağı soruları soruluyor.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından PTT’deki personel eksikliğine dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na soru önergesi sunuldu.

Bakan Karaismailoğlu tarafından verilen yanıtta ise personel eksikliğine ilişkin olarak, 2020 yılı Temmuz ayı ile birlikte PTT iş yerlerinde personel eksikliği konusunda 1395 şikayet olduğu, ihtiyaç halinde personel alımı yapılacağı bildirildi.

Bu nedenle önümüzdeki süreçte PTT’nin personel alımına çıkması bekleniyor. Ancak alımların ne zaman ve kaç kişi olarak gerçekleştirileceğine ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

PTT başvuru şartları nelerdir?

18 yaşını tamamlamış olmak ve sınavın yapıldığı yılın Ocak ayından itibaren 36 yaşından gün almamış olmak

Kamu haklarından yasaklı olmamak

Erkeklerin en az 22-32, bayanların en az 18-27 yaşları arasında olması gerekiyor

Belirtilen suçlardan mahkum olmamak (kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinse dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak)

Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak. İşe alınmadan önce kullanılmış olsa bile, tedavinin tamamlandığını belgeleyebilmek

Erkek adaylar için askerlikle ilişiğinin olmaması (Askerlik hizmetini yapmak ya da erteletmiş olmak)

Başvuran adayların yurtiçinde ya da yurtdışında görevini yapmasına engel olacak herhangi bir akıl hastalığının bulunmaması

KPSS sınavında belirtilen puanı almış olmak

Emekli olmamak

Daha önceki çalışılan yerlerden disiplin cezasıyla işten çıkartılmamış olmak

Güvenlik soruşturmasının olumlu geçmesi

Atanan pozisyona ilişkin belirtilen öğrenim şartlarını taşımak

İlgili Makaleler