Personel Alımı

PTT 55 bin personel istihdamı bekleniyor! Başvuru şartları nelerdir?

Bu sene corona virüsü salgını sonrası kamu kurum ve kuruluşların personel alımlarını ne zaman yapacağı merak konusu oldu. Bu nedenle PTT ilanlarını takip eden adaylar alımların ne zaman yapılacağını ve başvuru şartlarını araştırıyorlar. PTT'ye 2023 yılına kadar 55 bin personel alımı gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Peki, olası bir alım için PTT’ye başvuru şartları nelerdir?

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi ( PTT ) alımları iş arayan vatandaşların en çok araştırdıkları konulardan biri. Corona virüsü sürecinde yoğun çalışmalar gerçekleştiren PTT’nin normalleşme döneminde personel istihdam edip etmeyeceği merak ediliyor. PTT hakkında daha önce 2023 yılına kadar 55 bin personel alımı gerçekleştirileceği öğrenilmişti. Ancak 2020 içerisinde yapılacak olan alımlar hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Yine de PTT’nin bu sene içerisinde ilana çıkması bekleniyor.

PTT başvuru şartları nelerdir?

18 yaşını tamamlamış olmak ve sınavın yapıldığı yılın Ocak ayından itibaren 36 yaşından gün almamış olmak

Kamu haklarından yasaklı olmamak

Erkeklerin en az 22-32, bayanların en az 18-27 yaşları arasında olması gerekiyor

Belirtilen suçlardan mahkum olmamak (kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinse dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak)

Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak. İşe alınmadan önce kullanılmış olsa bile, tedavinin tamamlandığını belgeleyebilmek

Erkek adaylar için askerlikle ilişiğinin olmaması (Askerlik hizmetini yapmak ya da erteletmiş olmak)

Başvuran adayların yurtiçinde ya da yurtdışında görevini yapmasına engel olacak herhangi bir akıl hastalığının bulunmaması

KPSS sınavında belirtilen puanı almış olmak

Emekli olmamak

Daha önceki çalışılan yerlerden disiplin cezasıyla işten çıkartılmamış olmak

Güvenlik soruşturmasının olumlu geçmesi

Atanan pozisyona ilişkin belirtilen öğrenim şartlarını taşımak

İlgili Makaleler