Personel Alımı

PTT personel alımı yapacak mı? 2020’de PTT başvuru şartları neler?

Corona virüsü salgını sürecinde yoğun olarak çalışmalarına devam eden PTT’nin bu sene alım yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Vatandaşlar internet üzerinde “PTT 2020’de personel alımı yapacak mı?” sorusunun cevabını araştırıyorlar. Peki, bu sene alım olacak mı? PTT’ye başvuru şartları nelerdir? Cevabı haberimizde.

Türkiye’de ilk kez 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü salgını sürecinde en yoğun çalışanlardan biri de kargo şirketleri oldu. Salgın sürecinde internet alış verişlerinin artması PTT’nin faaliyetlerini hız kesmeden sürdürmesine neden oldu. Bu kapsamda fedakarca hizmet veren çalışanlarına 2000 TL ikramiye ödemesi yaptı. Normalleşme dönemine girilmesi ile birlikte PTT’nin alım yapıp yapmayacağı merak konusu oldu.

2020’de PTT alım yapacak mı?

PTT’den 2020 personel alımına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak daha önce yapılan açıklamalar nedeniyle kurumun, 2023’e kadar 55 bin personel istihdamı sağlaması bekleniyor. Bu nedenle önümüzdeki günlerde PTT’den alım duyurusu gelebilir.

PTT başvuru şartları nelerdir?

18 yaşını tamamlamış olmak ve sınavın yapıldığı yılın Ocak ayından itibaren 36 yaşından gün almamış olmak

Kamu haklarından yasaklı olmamak

Erkeklerin en az 22-32, bayanların en az 18-27 yaşları arasında olması gerekiyor

Belirtilen suçlardan mahkum olmamak (kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinse dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak)

Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak. İşe alınmadan önce kullanılmış olsa bile, tedavinin tamamlandığını belgeleyebilmek

Erkek adaylar için askerlikle ilişiğinin olmaması (Askerlik hizmetini yapmak ya da erteletmiş olmak)

Başvuran adayların yurtiçinde ya da yurtdışında görevini yapmasına engel olacak herhangi bir akıl hastalığının bulunmaması

KPSS sınavında belirtilen puanı almış olmak

Emekli olmamak

Daha önceki çalışılan yerlerden disiplin cezasıyla işten çıkartılmamış olmak

Güvenlik soruşturmasının olumlu geçmesi

Atanan pozisyona ilişkin belirtilen öğrenim şartlarını taşımak

İlgili Makaleler