Gündem

Rapor Yayımlandı: Ailelere 2 Bin Lira Ödenmeli

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bütün siyasi parti genel başkanlarına corona virüsle mücadele kapsamında bir rapor gönderdi. “Corona virüsü Raporu”nda, herhangi bir yurt dışı uçuşu yasaklanmadığı ve tanı kitlerinin diğer ülkelere satıldığı gibi ifadeler yer aldı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi parti genel başkanlarına bilgilendirme amaçlı “Corona virüsü Raporu” iletti.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

Sağlık görevlilerinin corona virüsten etkilenmesi sonucuyla yeni sağlık görevlilerine ihtiyaç olduğuna ve bu yüzden de atanamayan personelin hızlı bir şekilde göreve getirilmesi önerildi. Bununla beraber, KHK ile işten uzaklaştırılan ve haklarında net bir hüküm bulunmayan görevlilere işlerinin geri verilmesi ve ortopedi, cildiye ve göz gibi yerlerden 3 yıl içinde emekli olmuş ama çalışmaya uygun olanların geri dönme durumlarına hazırlık yapılmasını duyurdu.

Gerçekten zor şartlarda çalışan sağlık görevlilerin ve onların ailelerinin normalden fazla masrafı çıkacaktır. Bu masrafların karşılanması ve motivasyonlarının yükseltilmesi amacıyla hayatını tehlikeye atan bütün sağlık görevlilerine çift maaş verilmeli ve yol, yemek, konaklama gibi temel ihtiyaçları karşılanmalıdır.

AYLIK EN AZ BİN LİRA DESTEK

Bulunduğumuz zor durumdan kaynaklı daralmanın aşılması ve sosyal adaletin yerine getirilmesi için tüm vatandaşlara nakit para yardımı yapılmalıdır. Tüm ailelere Aile Yardımları Sigortası ile corona virüs mücadele dönemi bitene kadar aylık en az 2 bin lira destek sağlanmalıdır. Su, elektrik ve doğalgaz borçları nedeniyle evlerde kesintiye gidilmemelidir.

Corona virüs tehlikesi geçene kadar bir gıda kıtlığı yaşamamak ve çiftçinin üretimine devam etmesini sağlamak için borçları yapılandırıp, geri ödemeyi bir yıl süreyle faizsiz etlenmesi gerekmektedir. Turizm Tanıtma Fonu ve Konaklama Vergisi yürürlükten kaldırılmalıdır.Kapatılan veya kapanmak zorunda kalan iş yerlerinin kira harcamaları (AVM’ler hariç) devlet tarafından karşılanmalı ve bu yerlerde çalışan işçilerin ücretleri asgari ücret olarak ödenmelidir. Kredi kartı ile tüketici kredi borçları 3 ay faizsiz ertelenmelidir.

EKONOMİK VE SOSYAL KRİZ YAŞAMA RİSKİ

Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi parti liderlerine ilettiği 216 sayfalık raporda, kritik noktaların altı çizildi. Krizle karşı karşıya olunduğu vurgulanan raporda, “Türkiye ekonomisinin salgın hastalıktan çok öncesine dayanan kırılganlıkları hastalığın yarattığı ekonomik baskılarla birleşince ülkemiz bir de ekonomik ve sosyal kriz yaşama riskiyle karşı karşıya kalmıştır” ifadeleri yer aldı.

Raporda şunlara da değinildi:

“Salgın hastalığın yarattığı ekonomik ve sosyal krizle mücadele edebilmek amacıyla Ekonomik ve Sosyal Konsey ivedilikle toplanmalı ve toplantılara düzenli devam edilmelidir. Ülkemizde yetersiz test yapılması dolayısıyla vakalar zamanında tespit edilip karantina altına alınamamış ve hastalık daha hızlı yayılmaya başlamıştır.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir