GündemKamu Haberleri

Raporlu işçiler tazminatsız işten kovuldu

Rapor aldıktan sonra tatile çıkan işçilerle ilgili olarak Yargıtay emsal bir karara imza attı. İşçiler tazminatsız bir şekilde kovuldu.

Son zamanlarda iş dünyasında işçiler ve işverenler birçok farklı konuda anlaşamadıkları için mahkemede karşı karşıya geliyor. Son olarak iki işçi yaklaşık 10 yıldır çalıştıkları iş yerinden aynı gün, aynı hastane, aynı doktordan rapor alarak işten ayrıldı. Rapor alıp işten ayrılan 10 yıllık işçiler evde dinlenmek yerine tatile çıktı.

TAZMİNATSIZ KOVULDULAR

Tatile çıkan işçilerden birinin tatile dair fotoğrafı sosyal medyadan, “Tur başlasın, biz yaşayalım, siz dedikodusunu yaparsınız” diyerek paylaşması diğer işçiler arasında infiale neden oldu. Rapor alıp işten ayrılan ve tatile çıkan 10 yıllık işçiler işveren tarafından tazminatsız bir şekilde kovuldu.

İŞVERENDEN TÜM HAKLARINI İSTEDİLER

Aynı iş yerine makine operatörü olarak çalışan iki işçi iş Mahkemesi’ne giderek haklarını aramaya başladı. 10 yıldır çalıştıkları işyerinden haksız olarak atıldıklarını ifade eden işçiler, tazminat ve sair işçilik alacaklarının ödenmediğini belirterek, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti, ücret alacağı, fazla mesai, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücreti alacaklarının faiziyle birlikte davalıdan tahsil edilmesini istediler.

İŞVEREN GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMADAN DOLAYI İŞÇİLERİ KOVDUĞUNU AÇIKLADI

İşveren ise işçilerin istirahat raporu almalarının ardından tatile gitmelerinin ‘güveni kötüye kullanma’ olarak değerlendirildiğini bildirdi. İşçilerin tatile gittiklerini açıkladıklarını belirten işveren, işverenin güvenini kötüye kullanması ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunmasından dolayı iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiğini bu nedenle kıdem ve ihbar tazminatlarına hak kazanamadıklarını savundu. Mahkeme, tazminatsız kovulan davacıların taleplerini reddetti.

YARGITAY EMSAL KARAR VERDİ

Davacılar, kararı istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, davacıların tatildeyken işyerindeki işlerin aksamadığına, raporların sahte olmadığına dikkat çekse de Yargıtay 9. Hukuk dairesi, raporlu tatilcilerin haksız olduğuna karar verdi.

Kararda ise, “Dosyadaki bilgi ve belgelere göre; davacının ve iş arkadaşının aynı tarihte aynı doktordan ve aynı sebeple rapor aldıkları, arkadaşının sosyal medya hesabından raporlu olduğu gün davacı ile birlikte tura çıktıklarını yazdığı ortadadır.  Davacının işbu davranışı ile işverenin güvenini kötüye kullandığı, eyleminin yasada öngörülen doğruluk ve bağlılığa uymayan davranış olduğu, davacının seyahatinin turizm amaçlı olduğu açıkça ortadadır. Davacı savunmasında da bu durumu kabul etmiştir. Bu delil durumu karşısında, davalı işveren tarafından gerçekleştirilen fesih haklı sebebe dayandığından kıdem ve ihbar tazminat taleplerinin reddi yerine, kabulü hatalıdır. Bölge Adliye Mahkemesi kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

İlgili Makaleler