EkonomiGündem

Rekabet Kurumu Duyurdu: Maske Üretimi Yapan 10 Şirkete Soruşturma Açıldı

Rekabet Kurumu, fahiş fiyatlardan maske satan şirketlere soruşturma açtığını duyurdu. Covid-19 salgınında 10 şirkete, maske fiyatlarına yüzde 700 oranında zam yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Rekabet Kurumu, maske fiyatlarına yüzde 600 ile 700 oranlarında zam yaptıkları nedeniyle 10 firmaya soruşturma başlattığını belirtti. Rekabet Kurumu konuya dair yaptığı açıklamada, rekabetin bozulduğu piyasalardaki davranışlara işaret ettiğini dile getirerek, soruşturma açtıklarını aktardı.

REKABET KURUMU SORUŞTURMA BAŞLATTI

Rekabet Kurumu’nun konuya ilişkin yaptığı açıklama ise şu şekilde:

” COVID-19 salgını sürecinde tıbbi, koruyucu ve kumaş maskelerin üretimi ve satışı ile iştigal eden teşebbüslerin fiyatlama davranışlarını inceleyen Rekabet Kurulu, dosya konusu ciddi artış oranlarının (ortalama %600-700 oranında artışlar) rekabetin bozulduğu piyasalardaki davranışlara işaret ettiğine karar vermiş ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca soruşturma başlatmıştır.”

“Rekabet Kurumu, incelemelerinde tüm özel ve kamu kurumlarından bilgi ve belge toplayabilmekte ve teşebbüslerin başta fiyat olmak üzere rekabet parametrelerini tüketici aleyhine seviyelerde stabilize edip etmediğini titizlikle incelemektedir. Özellikle, içinde bulunduğumuz dönemde yani salgın koşullarında, piyasanın rekabetin bozulduğu noktada dengeye gelmemesi için çaba sarf eden Kurul, koruyucu maske gibi insan hayatı için kritik önemi haiz ürünlerde bu çabalarını daha da artırmıştır.”

PİYASA AKSAKLIKLARINA SON VERMEK ADINA

“4054 sayılı Kanun çerçevesinde yapılan incelemelerde her bulgu ve olgu tek tek önem arz ettiği gibi bir bütün olarak da dikkate alınmaktadır. Soruşturma sonucunda ihlal tespiti halinde, fiyat rekabetinin mümkün olduğunca en çoklanmasına engel olan tüm aktörler, sebebiyet verdikleri piyasa aksaklıklarına son vermek durumundadır. Bu çerçevede, toplam 10 teşebbüs hakkında yürütülen işbu soruşturmanın geleneksel soruşturma süreçlerine kıyasla daha hızlı ilerlemesi beklenmektedir”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler