Gündem

Resmi Açıklama Yapıldı: Aşı Dağıtımına Hazır Olun

Bilindiği gibi corona virüsü salgınıtüm dünyayı etkisi altına aldı. Salgın kapsamında beklenen aşıdan müjdeli haber geldi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), tüm ülkedeki sağlık kuruluşlarını ve sağlık çalışanlarına ‘Ekim ayında koronavirüs aşısı dağıtımı için hazır olun’ diye uyardı. CDC tarafından yapılan açıklamada tüm ülkedeki sağlık kurumlarını ve sağlık çalışanlarını koronavirüs salgınında yüksek risk grubunda yer alanlara Ekim sonuna kadar aşı dağıtımı yapılabileceklerini ve hazır olmaları konusunda uyarı yapıldı.

EKİM VE KASIM AYLARI

Konu ile ilgili olaarak CDC sözcüsü bir açıklama yaptı ve “Başlangıç olarak, eyaletler olası aşı dağıtımı planları üzerinde çalışırken, CDC de eyaletlere, Ekim ve Kasım aylarında aşı stokunun sınırlı hale gelmesi ihtimali gibi bazı planlama öngörüleri konusunda yardımcı olacak” ifadelerini kullandı. Ayrıca CDC tarafından bir belge yayımlandı ve bu belgede aşıların, sağlık çalışanları, ulusal güvenlik personeli, bakım evinde kalanlar ve çalışanlar dahil yüksek risk grubundakilere ücretsiz olacağı bilgisi verildi.

2 Eylül Çarşamba günü MSNBC kanalına açıklamalarda bulunan ABD hükümeti koronavirüs salgını danışmanı Dr. Anthony Fauci, Covid-19 aşısını gönüllüler üzerinde denendiği ve Kasım veya Aralık ayına kadar aşı hakkında net bilgiye ulaşacaklarını belirtti.

New York Times gazetesine göre CDC’nin Ekim sonuna kadar bir ya da iki Covid-19 aşısının sınırlı sayıda temin edilebilmesi için hazırlıklar yaptığını yazdı. İlk Rusya’nın duyurduğu koronavirüs aşısı için tüm dünya yarış halinde. Dünya Sağlık Örgütü, aşı gelişiminde ‘hızın, güvenlikten taviz vermeyeceği’ konusunda kurumları ve ülkeleri birçok kez uyarmıştı.

İlgili Makaleler