Gündem

Resmi Açıklama Yapıldı: Yeni Kısıtlama Kararı Duyuruldu

Samsun Valiliği tarafından önemli bir açıklama yapıldı ve bu açıklamada yeni salgın tedbirlerinin alındığı belirtildi. Söz konusu açıklamada bu kısıtlamaların 65 yaş ve üstü vatandaşlar için geçerli olduğu belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından bir açıklama yapıldı ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı yapıldığı yeni kararlar alındığı belirtilerek Covid-19 salgınıyla ilgili 65 yaş ve üstü ve kronik hastalıkları olan vatandaşlar için yeni tedbirler getirildiği belirtildi.

Açıklamada 65 yaş ve üstü vatandaşlar için her gün sabah 10:00 ve akşam 20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilme kararına ’65 yaş ve üstü vatandaşların şehir içi toplu taşıma araçlarına her gün 10:00-15:00 saatleri arasında, fiziksel mesafe, maske kullanımı ve hijyen kurallarına uymaları koşuluyla faydalanabilmelerine karar verildiği belirtildi.

YAPILAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili olarak Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“65 yaş üstü vatandaşlarımız için her gün sabah 10:00 ve akşam 20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilme kararına ’65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın şehir içi toplu taşıma araçlarına her gün 10:00-15:00 saatleri arasında, fiziksel mesafe, maske kullanımı ve hijyen kurallarına uymaları koşuluyla faydalanabilmelerine, belirtilen saatler dışında faydalanmalarının kısıtlanması’ ibaresi eklenmiştir. Ayrıca 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarındaki banka, noter, kargo gibi iş ve işlemlerinde öncelik tanınmasına, kurulumuzca alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına karar verilmiştir.”

İlgili Makaleler