Kamu Haberleri

Resmi Gazete’den Bugün Haber Geldi; 2 Bin 223 Kadro Daha Açıldı! Milli Eğitim, Savunma, İçişleri… Bakanlıkların Hepsine Verilecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Kadro İhdas Edilmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” başlıklı kararnameye göre, bakanlıklara ve çeşitli kamu kurumlarına 2 bin 223 kadro ihdas edildi.

Gerçekleştirilen kadro ihdasından bakanlıkların yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’ne, İklim Değişikliği Başkanlığı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) ile Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü de yararlandı.

Bakanlıklarda Kadrolar Artırıldı

Yayınlanan kararname ile birlikte Adalet Bakanlığı’nın taşra ve yurtdışı teşkilatlarında kadro ihdası gerçekleştirildi. Bu ihdastan 210 adli destek ve mağdur hizmetleri müdür yardımcısı alan İçişleri Bakanlığı, 3 de içişleri müşaviri aldı. Kararnameye göre; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na 1 daire başkanı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 3 daire başkanı, Milli Eğitim Bakanlığı’na ise yine 3 daire başkanı ihdası verildi. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı’na 81 şube müdür, Tarım ve Orman Bakanlığı’na 1 müdür ve 2 müdür yardımcısı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na 6 daire başkanı, 46 kuruluş müdürü ve 67 kuruluş müdür yardımcısı ihdası gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkanlığı’na ise 8 daire başkanı, 45 savunma sanayii uzmanı, 30 savunma sanayii uzman yardımcısı, 17 veri hazırlama ve kontrol işletmeni ile 9 savunma sanayii müşaviri ihdas edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kamu Kurumlarında Da Kadro Artışına Gidildi

Yayınlanan son kararname ile birlikte başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere pek çok kamu kurum ve kuruluşun da kadro artışı gerçekleştirildi. Kararnameye göre, merkez teşkilatlarında 163 kadro ihdası alan Diyanet İşleri Başkanlığı, taşra teşkilatlarında ise 1435 yeni kadro aldı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın merkez teşkilatlarına ihdası yapılan 163 kadronun 1’i diyanet akademisi başkanı, 7’si daire başkanı, 4’ü yayınevi satış müdürü, 15’i diyanet işleri uzmanı, 15’i diyanet işleri uzman yardımcısı, 20’si eğitim uzmanı, 5’i şef, 30’u veri hazırlama ve kontrol işletmeni, 4’ü musahhih, 5’i şoför, 6’sı grafiker, 5’i istatistikçi, 5’i tekniker, 2’si teknisyen, 10’u eğitim görevlisi, 20’si öğretmen, 1’i diyetisyen ve 5’i hizmetli kadrosu oldu. Taşra teşkilatlarında ise ihdasların 5’i dini yüksek ihtisas merkezi müdürü, 30’u dini ihtisas merkezi müdürü, 5’i eğitim merkezi müdürü, 20’si Kur’an eğitim merkezi müdürü, 60’ı müdür yardımcısı, 80’i eğitim uzmanı, 80’i şef, 240’ı veri hazırlama ve kontrol işletmeni, 35’i muhasebeci, 160’ı şoför, 40’ı kütüphaneci, 75’i tekniker, 75’i teknisyen, 250’si eğitim görevlisi, 280’i öğretmen olacak şekilde gerçekleştirildi.

Diyanet işleri Başkanlığı’nın yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’ne, İklim Değişikliği Başkanlığı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) ile Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne de kadro ihdası verildi.

 

İlgili Makaleler