Gündem

Rus Siber Korsanlar, Kosta Rika’yı Hedef Aldı! Amaçlarının Hükümeti Devirmek!

Rus hacker topluluğu Conti, son siber korsanlık faaliyeti ile gündeme bomba gibi düştü. Orta Amerika ülkelerinden biri olan Kosta Rika’ya ardı arkası kesilmeyen siber saldırılar düzenleten Conti, hükümeti devirmeyi amaçlıyor.

Kosta Rika’nın yeni devlet başkanı Rodrigo Chavez, görev süresinin en zor imtihanı ile karşı karşıya kaldı. Ülke sistemlerine Rus hacker grubu tarafından saldırılar gerçekleştirilirken, ülkede kamu hizmeti sağlayan sistemler kullanılamaz hale geldi.

20 Milyon Dolar Fidye İstendi

Conti isimli siber korsan topluluğu şimdiye kadar 27 devlet kurumu ile birlikte hükümete bağlı olarak faaliyet gösteren pek çok sistemi de ele geçirdi. Devlet görevine henüz 20 gün önce gelen Chavez’den 20 milyon dolarlık fidye istendi.

Yemin etmesinin hemen ardından göreve başlayan Chavez, siber korsanlara boyun eğmeyeceğini ve fidye ödenmeyeceğini açıkladı. Çiçeği burnunda devlet başkanı ilk icraat olarak siber korsanlara karşı acil bir çözüm üreteceğini ifade etti ve ülkede acil durum ilan etti.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar ise bu durumun diğerlerinden çok farklı olduğu yönünde oldu. Daha önce de devlet kurumlarına siber saldırılar düzenlendiğini ifade eden uzmanlar, Kosta Rika’nın tabiri caizse rehin alındığını söylediler.

Maliye Bakanlığı Verileri Dark Web’e Yüklendi

Conti’nin bu saldırıları 18 Nisan tarihinde başlamış ve maliye bakanlığından veriler çalınmıştı. Çalınan bu veriler 600 GB boyutundaydı ve hemen karanlık ağa (DARK WEB) yüklendi. Saldırıyı üstlenen Conti isimli hacker grubunun merkezinin Rusya olduğu iddia ediliyor.

Chavez yönetime gelmeden önce başlayan saldırıların durdurulması adına 10 milyon dolar fidye istenmiş ama eski devlet başkanı reddetmişti. Talepleri karşılanmayan Conti, ardı arkası kesilmeyen saldırılar ile Kosta Rika’ya cehennemi yaşattı ve fidye bedelini artırarak 20 milyon dolara çıkardı.

İlgili Makaleler