Gündem

Rusya Savunma Bakanlığı Açıkladı: Nükleer Füze Tatbikatları Başlatıldı!

Rusya tüm dünyaya göz dağı verdi. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan kritik bir açıklama yaptı. Nükleer füze tatbikatlarının Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Stratejik Füze Kuvvetleri tarafından başlatıldığı bilgisi paylaşıldı. Tatbikat kapsamında; füze sistemleri kurma pratiği, saldırılara karşı korunma eğitimleri ve devriye eğitimleri yapılacak.

ABD tarafından Ukrayna’ya son teknoloji ile donatılmış roket sistemlerinin verileceği açıklandıktan hemen sonra açıklamalar yapan Rusya, nükleer tatbikatların yapılacağını açıklamıştı.

Tatbikatın Kapsamı Açıklandı

Rusya’ya bağlı İvonovo Bölgesi’nde 100 kilometrekarelik bir alanda tatbikat çalışmalarının başladığını açıklayan Rusya Savunma Bakanlığı, tatbikatın Stratejik Füze Kuvvetleri tarafından yürütüldüğü bilgisini paylaştı.

Düzenlenen bu nükleer tatbikat kapsamında; sahada yer alan füze sistemlerinin 100 kilometre ilerlemesi için çalışmalar yapılacak, birimlerin sahaya yayılış biçimlerinin çalışılması, gizlenme çalışmaları ve haberleşme çalışmaları yapılacak.

Füze Kullanılmayacak

Tatbikatta Yars termonükleer kıtalararası balistik füzeler kullanılacak. Rus yapımı bu füzeler ilk olarak 2007 yılında test edilmişti. Tatbikat kapsamında bin personelin yanı sıra 100’den fazla araç yer alacak. Rusya’nın yapacağı bu nükleer füze tatbikatında nükleer füze kullanılmayacak ve yalnızca füze kurma sistemleri için eğitimler, devriye ve savunma eğitimleri yapılacak.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalara göre kış mevsimi boyunca stratejik füze birimleri 300’ün üzerinde askeri tatbikata katılmış ve yaz döneminde bu stratejik füze birimlerin 100’ün üzerinde tatbikat yapacağı söylendi.

Tüm Dünyaya Göz Dağı Veriyor

Diğer taraftan, 24 Şubat tarihi itibarı ile Ukrayna toprakları üzerinde işgalci faaliyetlerine başlayan Rusya, bu tarihten sonra iki defa stratejik nükleer füze tatbikatı yapmıştı. NATO üyesi olmak adına, Finlandiya’nın attığı adımları hızlandırması üzerine, İskender isimli strateji füze sistemleri Finlandiya sınırına gönderilmişti.

 

 

İlgili Makaleler