Ekonomi

Rusya-Ukrayna savaşının etkisi sürüyor! Un fiyatları zamlandı, İzmirli yetkililer harekete geçti! 1 Aralık tarihi itibari ile ekmek fiyatları zamlanacak! Resmen onaylandı!

Geçtiğimiz senenin son çeyreğinde ekonomi piyasalarında gözlenen olumsuz gelişmeler sebebi ile birçok sektörde olduğu gibi gıda sektöründe de yüksek oranlı zamlar ortaya çıkmaya başladı. Temel gıda ürünlerine gelen zamların başında yağlara yansıtılan zamlar gelirken yeni dönemde ekmek ürünlerine de zamlar yansıtılmaya başlandı.

Ocak ayına girilmesi ile birlikte pek çok gıda ürününe yüksek oranlarda yeni zamlar yansıtılırken şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı, zam döngüsünün hızlanmasına yol açtı. Maruz kaldığı tüm yaptırımlara rağmen savaş kararından vazgeçmeyen Rus hükümeti, emtia varlıklarının da zamlanmasına sebep oldu. Bu durum özellikle buğdayda etkisini hissettirirken ülke sınırlarımızda da un fiyatları zamlanmaya başladı.

Her evin temel gıda ihtiyaçları arasında yer alan unun yüksek oranlarda zam almasından sonra fırınlarda satışa sunulan ekmek ürünlerinde de fahiş fiyatlandırma politikaları uygulanmaya başlandı. Yalnızca market ve fırınlarda değil tüketicilerin daha ucuz olduğu gerekçesi ile önlerinde uzun kuyruklar oluşturdukları Halk Ekmek noktaları da fiyatlarda artışa gitmek durumunda kaldı.

Birçok yerde 4 TL’den satışa sunulan standart ekmek, bir süredir yeni zam iddiaları ile gündeme gelerek tüketicileri endişelendirmeye başladı. Hatta geçtiğimiz günlerde ekmeğin birim fiyatının 7,5 TL’ye kadar yükseleceği de ileri sürüldü. Ancak yetkililer tarafından yapılan açıklamalar ile bu iddialar yalanlandı.

Yetkililerin açıklamalarından sonra ekmeğe zam geleceği konusunda oluşan tedirginliklerine son veren tüketicilere, bugün beklemedikleri bir zam haberi verildi. İzmir’den gelen bu haber ile ekmeğe aralık ayından itibaren zam yapılacağı öğrenildi.

1 ARALIK’TA ZAMLANACAK!

Devam eden Rusya- Ukrayna savaşının buğday fiyatlarını yükseltmesinden ve diğer maliyet artışlarından ötürü yeni ay ile birlikte ekmek fiyatlarına zam yapılmasına karar veren İzmirli yetkililer, 210 gramlık ekmeğin 1 Aralık itibari ile 5 TL’den sunulacağını belirtti.

TİCARET BAKANLIĞI’NDAN ONAY BEKLENİYOR!

Yapılan açıklamalara göre İzmirli yetkililerin almış oldukları zam kararının hükümet tarafından da onaylandığı ve kararın yürürlüğe girmesi için Ticaret Bakanlığı’nın izninin beklendiği öğrenildi.

İlgili Makaleler