Gündem

Rusya’dan Corona Virüsü Aşısı Alacak Mıyız? Bakan Koca’dan Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca aşı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsü salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında aşı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Koca açıklamalarında “Rusya, Hindistan ve Çin koronavirüs aşı çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Türkiye, aşı çalışmalarında ne durumda? Bu ülkelerden aşı alınması planlanıyor mu?” sorusuna yanıt verdi.

Bu doğrultuda Bakan Koca açıklamalarında Türkiye’de toplam 13 aşı çalışmasının olduğunu, 3’ünde hayvan çalışmasının bittiğini, preklinik çalışmaların ise devam ettiğini ifade etti.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

Bakan Koca açıklamalarının devamında Rusya aşı grubu ile Türk bilim insanlarının iletişim içinde olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Biz, Faz-3 çalışmasının Türkiye’de yapılması şeklinde konuştuk ve iletişim halindeyiz. En son bununla ilgili bir sözleşme taslağı da hazırlandı. Faz-3 çalışmasına geçmeden önce de preklinik çalışmaları görerek başlatmayı uygun görüyoruz.”

Koca, Çin ve Almanya’nın Faz-3 çalışmasını Türkiye’de yapmak için müracaatta bulunduğu aktararak, bununla ilgili de görüşme halinde olduklarını, bu anlamda da kolaylık göstereceklerini söyledi.

İlgili Makaleler