Ekonomi

Sadece 18 İle 29 Yaş Arasında Olanlara Verilecek Destek Paketi Açıklandı: Ayda 1726 TL! Başvurudan Önce Vergi Dairesine Gitme Şartı Bulunuyor…

Sosyal devlet anlayışı gereği, devletin pek çok kurum ve kuruluşu genç ve kadınlar gibi fırsat eşitliği yakalaması gereken kesimleri, çeşitli sosyal destek ödemeleri ile destekliyor. Bu kapsamda geliştirilmiş yeni bir destek türü olan aylık 1726 TL’yi bulan ödemeleri ile gençler buluşturmaya hazırlanan Sosyal Güvenlik Kurumu, kısaca SGK, yaş aralığı 18 ile 29 aralığında olan gençleri, bu ödemelerden yararlandırabilmek için bu ay itibariyle düğmeye basıyor.

Sağlık alanında gösterdiği desteklerden faizsiz konut kredisi desteğine kadar pek çok alanda farklı kurum ve kuruluşlar ile iş birliği içerisinde olmayı sürdüren SGK, bu kez de gençlere aylık 1726 TL destek ödemesi vermek için kolları sıvıyor. Genç girişimcileri kalkındırmak, sektörde fırsat eşitliği yaratmak ve oluşabilecek mali yükü hafifletmek için Bağ-Kur, yani 4B  sigorta türündeki prim ödemelerine destek olan SGK, şartlarını da açıklamış bulunuyor.

SGK, Bağ-Kur Prim Desteği Veriyor

Gençlerin iş yaşamındaki cesur atılımlarını desteklemek adına yeni bir destek paketi ile girişimciliği destekleyen SGK, 18 ile 29 yaş arasında bulunan bir gencin iş kurması halinde bir yıl boyunca herhangi bir prim ödemesi talep etmiyor. Bu kapsamda anonim, limited veya şahıs şirketlerini kabul eden SGK, bu şirketlerden herhangi birine sahip olan 18 ile 29 yaş aralığındaki gençlerin bir yıl boyunca 30 günlük primlerine tekabül eden 1726 TL’yi almıyor, ancak sigorta primlerini işletiyor. Bu kapsamda SGK, söz konusu primleri genç girişimci adına kendi hesabından yatırmış oluyor.

Vergi Dairesine Uğramak Şart Koşuluyor

Genç girişimci sayılabilmek ve SGK’nin verdiği bir yıl Bağ-Kur prim desteğinden yararlanabilmek için genç vatandaşların bunu belgelemesi gerekiyor. Bu nedenle vergi dairelerine başvuru şartı arayan SGK, söz konusu genç girişimcinin konuyla ilgili vergi dairesinden ‘Genç Girişimci Olur’ ibaresinin yer aldığı bir belge alabilmesini talep ediyor. Bu belgeyi alan herkesin başvuru yapabileceği bir destek ödemesi olan SGK Bağ-Kur prim desteği için alınan belge ile SGK’ya başvuru yapılması ve başvurunun onaylanmasının ardından ise, prim desteğinin başlayıp başlamadığının takip edilmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler