Gündem

Sağlık Bakanı Koca Corona Virüsü İçin Üzücü Sayıları Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamalarında corona virüsü için üzücü haberi duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Yeni hayatlar kaybediyoruz. Vaka sayıları artıyor. Fakat mümkün olduğunca çok sayıda test yaptığımız unutulmamalı. Tedavi altına alınmış her hastayla, salgının önünü kesmiş oluyoruz. BUGÜN 9 YENİ VEFAT, 289 YENİ TANI VAR. Evimizde kalalım. Risk almayalım. Hayat eve sığar.”

Bakan Koca, yaptığı açıklamada ise “BUGÜNE KADAR toplam 20.345 test yapıldı, 1.256 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik. Hastalık ülkemizde yokken, “yok” dedik. Şimdi gün gün durumu açıklıyoruz. Şeffaflığımızla sizi tedbire de davet ediyoruz. Tedbirli olalım. Bu ülke, bu tehdide yenik düşmeyecek” diye yazdı.

Türkiye’de ilk 11 Mart’ta tespit edilen Koronavirüs’ün ardından toplam vaka ve hayatını kaybeden kişi sayıları şöyle:

11 Mart: 1 vaka
13 Mart: 5 vaka
14 Mart: 6 vaka
15 Mart: 18 vaka
16 Mart: 47 vaka
17 Mart: 98 vaka, 1 ölü
18 Mart: 191 vaka, 2 ölü
19 Mart: 359 vaka, 4 ölü
20 Mart: 670 vaka, 9 ölü
21 Mart: 947 vaka, 21 ölü
22 Mart: 1236 vaka, 30 ölü

MECLİSTE KORONAVİRÜS BİLGİLENDİRMESİ

Koca, TBMM Genel Kurulunda, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara ilişkin yaptığı bilgilendirmenin ardından soruları cevapladı.

Parti gruplarına, konuya gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür eden Koca, “Bu salgını hep birlikte aşacağımıza olan inancımın daha arttığını ifade etmek istiyorum.” dedi.

Koca, umreden gelen kişilere, sağlık personeli, 112 ekibi ve UMKE dahil olmak üzere, yoğun bir şekilde, yeri geldiğinde valizlerini, yeri geldiğinde paketlerini taşıyarak da destek olduğunu anlatarak, “Bu dönemde personelimizi öncelikle koruma noktasında gereken maskeleri kendilerine verdik. Bu süreçte bu maskeleri kullanmayan, kendilerini koruma altına almamış kişiler varsa 14 gün uygulamasını uygularız.” ifadesini kullandı.

Bu dönemde 29 bin sağlık personeli atamasının yapılmadığının söylendiğine işaret eden Koca, “Geçen 29 bin kişi atanmıştı. Kalanlar da bu yıl şubat sonuna sarkmıştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle bu dönemde özellikle hizmetli ve yardımcı sağlık personeli noktasında bir çalışma ve gayretimizin olduğunu ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir