Gündem

Sağlık Bakanı Koca En Çok Etkilenen Kronik Rahatsızlık Grubunu Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bütün Türkiye'de corona virüs vakalarının olduğunu açıkladı ve illere göre vaka sayısını belirtti. Bununla beraber, corona virüsten en çok etkilenen insanların hangi yaş grubunda ve hangi kronik rahatsızlığa sahip olduğunu açıklamasında vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel olarak 1 Nisan 2020 tarihinde vaka sayısını ve bu vaka sayısının illere göre dağılımını açıkladı. Bu duruma ek olarak da en çok etkilenen kronik rahatsızlık ve yaş gruplarını belirtti.

Bakan Koca, açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Hayatını kaybeden kişilerin yüzde 79,5’u yani yüzde 80’i 60 yaş üstü. Yoğun bakımda olanların yüzde 74.7’si 60 yaşın üzerinde. Ayrıca risk grubunu hep söylüyoruz. Burada hiper tansiyona örnek olsun diye veriyorum, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yüzde 68,8’i tansiyon hastası olan.”

“Yoğun bakımda olanların yüzde 63,3’ü tansiyon hastası olduğunu görüyoruz. Bununla şunu söylemek istiyorum. Özellikle hayatını kaybedenlerin yüzde 80’i 60 yaşın üstü, kronik hastalıkların seyri yüzde 75-80 durumunda seyrediyor.”

ASLA VE ASLA DIŞARI ÇIKMAMALILAR

“Kronik hastalığı olan, alt hastalığı olan ve 60 yaş üstünün daha riskte olduğunu görüyoruz.  Bunu daha genişleterek ifade ediyorum, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişilerin asla ve asla evden çıkmamasını, kendilerini izole etmeleri gerektiğini söylüyorum.”

“Vaka tespitinde başarımız sistematik çalışmalarımızın sonucu. Can kaybını önlemenin yolu tedbirdir, kendimizi izole edelim, yuvamız gücümüz olmalı. Dışarı çıkmayalım, virüse fırsat tanımayalım. Teşekkür ediyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir