Gündem

Sağlık Bakanı Koca’dan Corona Virüsü Aşısı Hakkında Kritik Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsü aşısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında aşı üretimi ile çalışmaların devam ettiğini aşı üretildikten sonra öncelikle Türk Konseyi üyesi kardeş ülkelerle paylaşılacağını vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Genel Sekreteri Büyükelçi Baghdad Amreyev ile bir araya geldi ve Bakan Koca aşı üretimi ile ilgili çalışmaların son hızla devam ettiğini üretildikten sonra öncelikle Türk Konseyi üyesi kardeş ülkelerle paylaşılacağını vurguladı.

Bakan Koca, Nisan ayındaki Türk Konseyi Sağlık Bakanları toplantısının ardından corona virüsüyle mücadele için Türk Konseyi Bilim Kurulu’nun kurulduğunu ve başkanlığına Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’nin seçildiğini hatırlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettşn Koca açıklamalarında konseu ülkelerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Tedarik Zinciri Grubu oluşturulduğunu vurgulayarak önümüzdeki hafta İzmir’de konseye üye ülkelerden bilim insanlarının katılımı ile bir aşı çalıştayı düzenleneceğini ifade etti.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları şöyle oldu:

Korona virüs salgınında Türkiye olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başarılı bir süreç geçiriyoruz. Biz de bu süreçte, var olan imkânlarımız çerçevesinde 150’den fazla ülkeye ilaç, tıbbi cihaz, koruyucu malzeme ile bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunduk.

Vakit, bir olma, birlik olma, ortak hareket etme vaktidir. Türk Konseyi üyeleri olarak birlikte hareket etmeli, sağlığın her alanında işbirliğini kuvvetlendirmeliyiz.

Aşı üretimi ile ilgili çalışmalarımız son hızla devam ediyor. Yerli aşımızın üretilmesinin ardından, öncelikle Türk Konseyi üyesi kardeş ülkelerle paylaşacağımız bilgisini de vermek isterim.

Aşının diğer ülkelerce üretilmesi durumunda ise, Türk Konseyi olarak ortak hareket edilmesinin kolay ve uygun maliyetli tedarik imkanları sağlayabileceğini düşünüyorum.

İlgili Makaleler