Gündem

Sağlık Bakanlığı Binlerce Personelin İzinlerini Yeniden Düzenledi

Bilindiği gibi ülkemizde corona virüsü görülmesinin ardından sağlık personellerinin yıllık izinleri kaldırıldı. Bunun yanı sıra izinde olan personeller de göreve çağrıldı. Sağlık personellerini ilgilendiren yeni bir duyuru yayımlandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelindeki sağlık perosnellerini yakından ilgilendiren bir duyuru yayımlandı. Duyuruda personellerin izinlerinin yeniden düzenlendiği ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlana duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“COVİD-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz, etkin ve yeterli sayıda personelle yürütülebilmesini teminen Bakanlık Makamından alınan 13/03/2020 tarihli ve 1917 sayılı Olur ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13/3/2020 tarihli ve E.12385 sayılı yazıları çerçevesinde Bakanlığımız Merkez ve Taşra teşkilatında görev yapan personelimizin izinlerine yönelik düzenleme yapılarak 13/03/2020 tarihli ve 912 sayılı yazılarımızla teşkilatımıza duyurulmuş idi.

COVID-19 salgını ile mücadelede gelinen süreçte pandemi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yaptıkları düzenlemeler sebebiyle sağlık kuruluşlarına başvurularda bir miktar azalma olduğu görüldüğünden bu doğrultuda personelimizin izinlerine yönelik ilave düzenlemeler yapılarak merkez ve taşra teşkilatımıza dağıtılmıştır.”

Bu duruyu kapsamında yeni kararlar alındı. Bu kararlar kapsamında kadın memurlara , analık izni sonrasında talepleri doğrultusunda ücretsiz izin verilecek, hamile olan kadın memurlar, gün itibariyle 12 gün idari izinli sayılacak, yıllık izin istemeleri halinde bu da karşılanacak.

Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararlar çerçevesinde engelli statüsündeki personelin bugünden itibaren 12 gün idari izinli sayılması, artabilecek ihtiyaç durumunda ise tüm izinlerin iptali söz konusu olacak.

ALINAN KARARLAR

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan kararlar şöyle:

  • Kadın memurlara, analık izni sonrasında talepleri halinde ücretsiz izin verilecek.

• Hamile olan kadın memurlar, bugünden itibaren on iki gün idari izinli sayılacaklar. Yıllık izin isterlerse de bu da karşılanacak

• Engelli statüsünde istihdam edilenler bugünden itibaren 12 gün idari izinli sayılacak.

• Çalışan eşlerden her ikiside bakanlık personeli ise ve ilköğretim ve okul öncesinde çocukları varsa yıllık izin talepleri halinde kadın çalışana öncelik verilmek şartıyla hizmeti aksatmayacak şekilde bir planlama yapılarak kurum amirleri değerlendirecek.

• Şua izinleri amirlerin uygun gördüğü zaman diliminde kullanılacak

• Sağlık hizmet sunumunda artan bir ihtiyaç olursa söz konusu izinler sonlandırılacak, (amirlere yetki verildi) İzin kullananlar il dışına çıkamayacak.

İŞTE DETAYLAR
Sağlık Bakanlığı İzin Kararı
Sağlık Bakanlığı İzin Kararı
Sağlık Bakanlığı İzin Kararı
Sağlık Bakanlığı İzin Kararı

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir