GündemSağlık

Sağlık Bakanlığı genelge yayımladı: Özel hastanede corona virüsü testi 250 TL!

Corona virüsü salgını ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı yeni bir genelge yayımladı. Yayımlanan genelgeye göre, özel hastanelerde corona virüsü testi 250 TL olacak.

Vatandaşlar hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde corona virüsü testi yaptırabilecekler. Özel hastanede corona virüsü test ücreti ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı yeni bir genelge yayımladı. Buna göre, kamudaki gibi özel sağlık kuruluşlarında da test ücreti 250 TL civarında olacak.

Belirtilen ücret dışında ücret talep edilmeyecek

Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Mehmet Gündüz imzasıyla il sağlık müdürlüklerine gönderilen genelgede, “Bütün numune alma ve test noktalarında bakanlığımızca belirlenen Kamu Sağlık Hizmet Tarifesinde belirlenen test ücreti geçerli olup Kamu Sağlık Hizmet Tarifesinde belirtilen ücret dışında herhangi bir bedel talep edilemeyecektir” ifadeleri kullanıldı.

Konuyla ilgili olarak ise Milliyet’e konuşan Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat, günün 24 saati boyunca test yapılabileceğini bildirdi.

Özel tarafından yapılan açıklamalarda, “Öncesinde test için daha ağır şartlar vardı. Daha hızlı test için şimdi şartlarda kolaylaştırma var. Hastanelerde iki tane laboratuvar vardır. Biyokimya laboratuvarı bir de mikrobiyoloji laboratuvarı. Mikrobiyoloji laboratuvarı olan hastanelerin şartları sağlamasıyla kamu sağlayıcıdan bunlar da görev alacaklar. Öncesinde sınırlı sayıda üniversite hastaneleri ve özel hastaneler 24 saat test yapabiliyordu. Şimdi bu testler çok daha fazla yerde yapılacak. Çok kurumda, 24 saat esasına göre yapılması isteniyor. Sonuçların erken çıkması isteniyor. Çünkü ne yazık ki sonuç çıkana kadar insanlar sorumsuz davranıyor. Vatandaş sonuçlar çıkana kadar kendisinde Kovid-19 olabileceğini kabul etmek istemiyor. Şu anda yapılan her şey bulaş riskini azaltmak için yapılıyor.” İfadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler