GündemSağlık

Sağlık Bakanlığı grip aşısı açıklaması yaptı!

Sağlık Bakanlığı Türkiye’ye getirilen grip aşıları ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Kış aylarının gelmesi ile beraber vatandaşların grip aşısına talebi arttı. Bu nedenle aşıların Türkiye’ye ne zaman getirileceği merak ediliyordu. Elde edilen son verilere göre aşılar Türkiye’ye getirildi. Aşıların kimlere yapılacağı konusunda ise Sağlık Bakanlığı’ndan son dakika açıklaması geldi. Bakanlık açıklamasında, Belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür” denildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bakanlığımız, geçmiş yıllarda olduğundan daha fazla influenza aşısı temin etmek üzere bağlantılarını sağlamış durumdadır. Ancak tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle belli bir zaman diliminde peyderpey temin edilmektedir. Bu nedenle belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür.

1-Vatandaşlarımız risk durumlarını E-nabız sistemi üzerinden öğrenebileceklerdir.

2. İlgili aşı, hekimler tarafından sadece Reçetem Sistemi üzerinden yazılacaktır. Manuel yazılan reçeteler işleme alınmayacaktır.

3. İlgili aşı yalnızca serbest eczanelerce temin edilecektir. Eczanenin Reçetem Sistemi’ne reçeteyi girmesi ile İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) aşı temin hakkı oluşturulacaktır.”

Grip aşıları ne kadar?

Türkiye’de 2020 yılında grip aşıları 72,64 lira olarak işlem görecek. Aşı olmak isteyen vatandaşların bu ücreti ödemesi gerekiyor. Öte yandan vatandaşlar grip aşısı olup olamayacaklarını, e-Nabız sistemi üzerinden öğrenebilirler.

İlgili Makaleler