GündemKamu Haberleri

Sağlık Bakanlığı otopsi tedbirlerini Covid-19’a göre güncelledi!

Sağlık Bakanlığı corona virüsüne karşı alınması gereken tedbirleri genişletti. Bakanlık otopsilerde alınması gereken tedbirleri Kovid-19’a göre güncelledi. Ayrıca olası Covid-19 ölümlerinde otopsi yapılmaması önerildi.

Covid-19’un yayılmasını önlemek için neredeyse her gün yeni bir karar açıklanıyor. Son olarak Sağlık Bakanlığı tarafından otopsilerde alınası gereken tedbirlerin Covid-19’a göre güncellendiği öğrenildi. Bakanlık kesin ya da olası corona virüsü ölümlerinde mümkün olduğunca muayeneyle verilmeye çalışılmasını, otopsi yapılmamasını önerdi. Covid-19 nedeniyle ölenlerin akciğer ve diğer organlarında virüs bulunabileceği belirtildi. Ayrıca ceset torbasının dışı çamaşır suyu ile dezenfekte edilmesi gerektiği ifade edildi.

Güncelleme sonrası tedbirler

Kesin veya olası Kovid-19 nedeniyle ölenlerin akciğer ve diğer organlarında virüs bulunabilir.
Otopside yoğun aerosol (bir katının veya bir sıvının gaz ortamı içerisinde dağılması) oluşturan işlemler yapılması nedeniyle kesin ya da olasıKovid-19 otopsileri mümkünse negatif basınçlı salonlarda, mümkün değilse iyi havalanan bir odada gerekli koruma önlemleri alınarak yapılmalı.
Otopside mümkün olan en az sayıda kişi görev almalı.
Otopsiyi yapan kişi, su geçirmez önlük, N95 ve FFP2 maske, gözlük, yüz siperliği, çift eldiven maskeleri içeren kişisel koruyucu ekipman (KKE) kullanmalı.

Malzemeler otopsiden hemen sonra temizlenmeli

Ceset torbasının dışı çamaşır suyu ile dezenfekte edilmeli. Otopsi sırasında kullanılan malzemeler otopsiden hemen sonra mutlaka temizlenmeli ve steril edilmeli.
Otopsinin yapıldığı çevresel yüzeyler önce su ve deterjanla temizlenmeli. Temizlik sonrası en az 10’da bir oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla ya da yüzde 70 alkol, yüzeyde en az 1 dakika tutularak dezenfekte edilmeli. Hastanelerde kullanılan yüzey dezenfektanları ya da klor tablet, ürün talimatlarına uygun olarak kullanılabilir.
Personel, dezenfeksiyon solüsyonlarını hazırlarken ve kullanırken solunum ve göz koruması dahil uygun kişisel koruyucu ekipman kullanmalı.
Otopside ortaya çıkan atıklar, tıbbi atık yönetmeliğine uygun bertaraf edilmeli.

 

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler